Kierowany przez „kłamcę wołyńskiego” ukraiński IPN udzieli autorom filmu „Gareth Jones” konsultacji.

Studio Kinorob, które jest producentem thrillera historycznego w reżyserii Agnieszki Holland „Gareth Jones” , podpisało umowę o współpracy z Ukraińskim Instytutem Pamięci Narodowej. – podał w środę portal zaxid.net. Zgodnie z umową strony podejmą wspólne starania w zakresie popularyzacji historii Ukrainy na świecie oraz informowania społeczeństwa o wydarzeniach Hołodomoru z lat 1932-33.

„Gareth Jones”, do którego zdjęcia zaczną się w marcu br. to kooprodukcja polsko-brytyjsko-ukraińska. Film ma opowiedzieć historię brytyjskiego dziennikarza, który pomimo niebezpieczeństwa odbył podróż na sowiecką Ukrainę po to, by dowiedzieć się o panującej tam klęsce głodu i poinformować o niej światową opinię publiczną. Jak piszą ukraińskie media, doniesienia Jonesa zainspirowały George’a Orwella do napisania „Folwarku zwierzęcego”.

Jak pisze zaxid.net, w ramach projektu UIPN zapewni autorom filmu konsultacje oraz dostęp do fotografii i materiałów filmowych, a także archiwalnych dokumentów, rezultatów badań naukowych oraz innych tekstów związanych z tematem Hołodomoru oraz postacią Jonesa.

W ramach pracy nad projektem planujemy razem z partnerami przeprowadzić szereg imprez oświatowych i kulturalnych, które będą miały na celu popularyzację wśród wspólnoty międzynarodowej wydarzeń związanych z Hołodomorem – powiedział ukraiński producent filmu Jegor Ołesow.

Jego słowa potwierdził szef ukraińskiego IPN Wołodymyr Wjatrowycz. Uznał on powstający film za szczególnie ważny dla popularyzacji wiedzy o Wielkim Głodzie.

…pozwoli on współczesnym Europejczykom zobaczyć te straszne wydarzenia oczyma Garetha Jonesa, który przerwał stalinowską blokadę informacyjną. Film jest potrzebny także Ukraińcom, gdyż kontynuujemy refleksję nad własną przeszłością i przezwyciężanie spuścizny totalitaryzmu. – powiedział Wjatrowycz.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że szef UIPN Wołodymyr Wjatrowycz to znany „kłamca wołyński”, historyk, który zrobił karierę na Ukrainie gloryfikując OUN-UPA i zaprzeczając ludobójstwu wołyńsko-małopolskiemu, które nazywa „drugą wojną polsko-ukraińską”. W celu przekonania ukraińskiej opinii publicznej do swoich tez ucieka się do fałszerstw i manipulacji. Kierowany przez niego IPN w odpowiedzi na rozbiórkę nielegalnego pomnika UPA w Hruszowicach zablokował wydawanie zezwoleń na prowadzenie poszukiwań pochówków i porządkowania polskich miejsc pamięci na Ukrainie.

CZYTAJ TAKŻE: Dziedziczak: szef ukraińskiego IPN jest nacjonalistą w najgorszym wulgarnym wydaniu

Kresy.pl / zaxid.net / novynarnia.com
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • Kojoto
   Kojoto :

   @uvara – jesteś chyba niepoprawnym optymistą. Ja obstawiam, że już w tym „dziele” Holland będzie można zobaczyć „krwiopijczych Polaków zjadających żywcem bohaterskich ukraińców”, oczywiście nie spodziewam się że wspomnianą zostaną Polskie wsie i miasteczka wymordowane przez sowietów właśnie przy użyciu tzw, hłodomoru.

 1. Sun Escobar
  Sun Escobar :

  Ta Holland to już chyba w ogóle rozumu nie ma. Z ukraińców, którzy mieli przyjemność w bestialskim mordzie Polaków, głównie dzieci i kobiety, zrobi bohaterów. Powinno jej się odebrać obywatelstwo, a zakaz wjazdu do Polski powinien nastąpić automatycznie. W końcu mamy prawo, które reguluje propagowanie faszyzmu oraz kłamstw historycznych o Polsce. Na granicy zatrzymać, doprowadzić do prokuratury.

 2. Avatar
  greg :

  „Film jest potrzebny także Ukraińcom, gdyż kontynuujemy refleksję nad własną przeszłością i przezwyciężanie spuścizny totalitaryzmu. – powiedział Wjatrowycz”. Klamliwy, pseudonaukowy szczurku halicki, a czym byl i jest banderyzm, jescli nie czystym totalitaryzmem?! Tylko w najbardziej odrazajacej, pogańskiej, ludobojczej, barbarzyńskiej postaci!