Kierowany przez „kłamcę wołyńskiego” ukraiński IPN udzieli autorom filmu „Gareth Jones” konsultacji.

Studio Kinorob, które jest producentem thrillera historycznego w reżyserii Agnieszki Holland „Gareth Jones” , podpisało umowę o współpracy z Ukraińskim Instytutem Pamięci Narodowej. – podał w środę portal zaxid.net. Zgodnie z umową strony podejmą wspólne starania w zakresie popularyzacji historii Ukrainy na świecie oraz informowania społeczeństwa o wydarzeniach Hołodomoru z lat 1932-33.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6663.39 PLN    (30.28%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Gareth Jones”, do którego zdjęcia zaczną się w marcu br. to kooprodukcja polsko-brytyjsko-ukraińska. Film ma opowiedzieć historię brytyjskiego dziennikarza, który pomimo niebezpieczeństwa odbył podróż na sowiecką Ukrainę po to, by dowiedzieć się o panującej tam klęsce głodu i poinformować o niej światową opinię publiczną. Jak piszą ukraińskie media, doniesienia Jonesa zainspirowały George’a Orwella do napisania „Folwarku zwierzęcego”.

Jak pisze zaxid.net, w ramach projektu UIPN zapewni autorom filmu konsultacje oraz dostęp do fotografii i materiałów filmowych, a także archiwalnych dokumentów, rezultatów badań naukowych oraz innych tekstów związanych z tematem Hołodomoru oraz postacią Jonesa.

W ramach pracy nad projektem planujemy razem z partnerami przeprowadzić szereg imprez oświatowych i kulturalnych, które będą miały na celu popularyzację wśród wspólnoty międzynarodowej wydarzeń związanych z Hołodomorem – powiedział ukraiński producent filmu Jegor Ołesow.

Jego słowa potwierdził szef ukraińskiego IPN Wołodymyr Wjatrowycz. Uznał on powstający film za szczególnie ważny dla popularyzacji wiedzy o Wielkim Głodzie.

…pozwoli on współczesnym Europejczykom zobaczyć te straszne wydarzenia oczyma Garetha Jonesa, który przerwał stalinowską blokadę informacyjną. Film jest potrzebny także Ukraińcom, gdyż kontynuujemy refleksję nad własną przeszłością i przezwyciężanie spuścizny totalitaryzmu. – powiedział Wjatrowycz.

Przypomnijmy, że szef UIPN Wołodymyr Wjatrowycz to znany „kłamca wołyński”, historyk, który zrobił karierę na Ukrainie gloryfikując OUN-UPA i zaprzeczając ludobójstwu wołyńsko-małopolskiemu, które nazywa „drugą wojną polsko-ukraińską”. W celu przekonania ukraińskiej opinii publicznej do swoich tez ucieka się do fałszerstw i manipulacji. Kierowany przez niego IPN w odpowiedzi na rozbiórkę nielegalnego pomnika UPA w Hruszowicach zablokował wydawanie zezwoleń na prowadzenie poszukiwań pochówków i porządkowania polskich miejsc pamięci na Ukrainie.

CZYTAJ TAKŻE: Dziedziczak: szef ukraińskiego IPN jest nacjonalistą w najgorszym wulgarnym wydaniu

Kresy.pl / zaxid.net / novynarnia.com

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • Kojoto
   Kojoto :

   @uvara – jesteś chyba niepoprawnym optymistą. Ja obstawiam, że już w tym „dziele” Holland będzie można zobaczyć „krwiopijczych Polaków zjadających żywcem bohaterskich ukraińców”, oczywiście nie spodziewam się że wspomnianą zostaną Polskie wsie i miasteczka wymordowane przez sowietów właśnie przy użyciu tzw, hłodomoru.

 1. Sun Escobar
  Sun Escobar :

  Ta Holland to już chyba w ogóle rozumu nie ma. Z ukraińców, którzy mieli przyjemność w bestialskim mordzie Polaków, głównie dzieci i kobiety, zrobi bohaterów. Powinno jej się odebrać obywatelstwo, a zakaz wjazdu do Polski powinien nastąpić automatycznie. W końcu mamy prawo, które reguluje propagowanie faszyzmu oraz kłamstw historycznych o Polsce. Na granicy zatrzymać, doprowadzić do prokuratury.

 2. greg
  greg :

  „Film jest potrzebny także Ukraińcom, gdyż kontynuujemy refleksję nad własną przeszłością i przezwyciężanie spuścizny totalitaryzmu. – powiedział Wjatrowycz”. Klamliwy, pseudonaukowy szczurku halicki, a czym byl i jest banderyzm, jescli nie czystym totalitaryzmem?! Tylko w najbardziej odrazajacej, pogańskiej, ludobojczej, barbarzyńskiej postaci!