Ukraińskie MSZ zaangażuje się w projekty zmierzające do poprawy treści w internetowej encyklopedii Wikipedia. Dotyczy to też jej wersji w językach innych niż ukraiński.

Ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy oraz stowarzyszenie „Wikimedia Ukraina” zamierzają rozpocząć wspólne projekty mające na celu „zaangażowanie jak największej liczby ludzi do napełnienia Wikipedii informacjami o Ukrainie” – podała w środę agencja Unian powołując się na służbę prasową ukraińskiego MSZ.

Współpraca ukraińskich dyplomatów i Wikipedii ma na celu „przeciwdziałanie dezinformacji na temat Ukrainy i rozpowszechnianie informacji o tym kraju w różnych językach na Wikipedii”.

Jak stwierdził minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, artykuły w Wikipedii są źródłem informacji dla milionów ludzi na całym świecie, „dlatego bardzo ważne jest, aby informacje na temat Ukrainy w tej encyklopedii były jak najbardziej obiektywne i dokładne”. Zaangażowanie ukraińskiego MSZ do poprawiania Wikipedii uzasadnił tym, że strategicznym zadaniem ukraińskiej dyplomacji jest „obrona prawdy i przeciwdziałanie dezinformacji”.

Pierwszym etapem współpracy będzie rozpoczęcie maratonu internetowego „Miesiąc dyplomacji ukraińskiej”. W ciągu miesiąca autorzy ukraińskojęzycznej Wikipedii uzupełnią braki i skorygują nieścisłości dotyczące „rosyjskiej agresji, integracji Ukrainy z UE i NATO, stosunków z innymi krajami, działań w organizacjach międzynarodowych i dyplomacji publicznej”. Maraton rozpocznie się w maju.

Ukraińska dyplomacja nie zamierza ograniczać swoich poprawek do ukraińskiej wersji Wikipedii. Ukraińskie placówki dyplomatyczne za granicą opublikują na swoich stronach materiały dotyczące stosunków dyplomatycznych z konkretnymi krajami, informacje o politykach i osobach publicznych, ważnych datach, wydarzeniach i miejscach, po to by można je było następnie wykorzystywać jako źródła artykułów w Wikipedii.

Z zapowiedzi ukraińskiego MSZ wynika również, że jego pracownicy osobiście mogą poprawiać treści w Wikipedii. „Ukraińscy dyplomaci dołączą również do organizacji napełniania Wikipedii w językach krajów, w których przebywają, aby zwiększyć rozpoznawalność naszego państwa, jego historii i współczesności wśród społeczności światowej, i zapełnić artykuły o tematyce ukraińskiej nieuprzedzonymi faktami” – brzmią wyjaśnienia ukraińskiego MSZ cytowane przez Unian. Jak podano, wcześniej podobne działania odbywały się w ramach kampanii „CorrectUA” i dotyczyły poprawiania pisowni takich miast jak Kijów, Odessa czy Lwów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że w poprzednich miesiącach opisaliśmy aktywność internauty podającego się za skrajnie proukraińskiego historyka Kazimierza Wóycickiego, który w duchu swoich poglądów dokonywał edycji polskiej wersji Wikipedii. Z powodu niechlujnego redagowania haseł został on pozbawiony uprawnień redaktorskich i w efekcie ogłosił, że wycofuje się z Wikipedii. Zapowiedział przy tym, że poskarży się „władzom stowarzyszenia Wikipedia”. Co najmniej jedno stworzone przez niego hasło („Antyukrainizm”) zostało usunięte po tym, jak zostało uznane za nieencyklopedyczne i nieobiektywne.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Dyplomata-neonazista wrócił do pracy w ukraińskim MSZ

Kresy.pl / Unian

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz