Ukraińskie MSZ zaangażuje się w projekty zmierzające do poprawy treści w internetowej encyklopedii Wikipedia. Dotyczy to też jej wersji w językach innych niż ukraiński.

Ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy oraz stowarzyszenie „Wikimedia Ukraina” zamierzają rozpocząć wspólne projekty mające na celu „zaangażowanie jak największej liczby ludzi do napełnienia Wikipedii informacjami o Ukrainie” – podała w środę agencja Unian powołując się na służbę prasową ukraińskiego MSZ.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Współpraca ukraińskich dyplomatów i Wikipedii ma na celu „przeciwdziałanie dezinformacji na temat Ukrainy i rozpowszechnianie informacji o tym kraju w różnych językach na Wikipedii”.

Jak stwierdził minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, artykuły w Wikipedii są źródłem informacji dla milionów ludzi na całym świecie, „dlatego bardzo ważne jest, aby informacje na temat Ukrainy w tej encyklopedii były jak najbardziej obiektywne i dokładne”. Zaangażowanie ukraińskiego MSZ do poprawiania Wikipedii uzasadnił tym, że strategicznym zadaniem ukraińskiej dyplomacji jest „obrona prawdy i przeciwdziałanie dezinformacji”.

Pierwszym etapem współpracy będzie rozpoczęcie maratonu internetowego „Miesiąc dyplomacji ukraińskiej”. W ciągu miesiąca autorzy ukraińskojęzycznej Wikipedii uzupełnią braki i skorygują nieścisłości dotyczące „rosyjskiej agresji, integracji Ukrainy z UE i NATO, stosunków z innymi krajami, działań w organizacjach międzynarodowych i dyplomacji publicznej”. Maraton rozpocznie się w maju.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Ukraińska dyplomacja nie zamierza ograniczać swoich poprawek do ukraińskiej wersji Wikipedii. Ukraińskie placówki dyplomatyczne za granicą opublikują na swoich stronach materiały dotyczące stosunków dyplomatycznych z konkretnymi krajami, informacje o politykach i osobach publicznych, ważnych datach, wydarzeniach i miejscach, po to by można je było następnie wykorzystywać jako źródła artykułów w Wikipedii.

Z zapowiedzi ukraińskiego MSZ wynika również, że jego pracownicy osobiście mogą poprawiać treści w Wikipedii. „Ukraińscy dyplomaci dołączą również do organizacji napełniania Wikipedii w językach krajów, w których przebywają, aby zwiększyć rozpoznawalność naszego państwa, jego historii i współczesności wśród społeczności światowej, i zapełnić artykuły o tematyce ukraińskiej nieuprzedzonymi faktami” – brzmią wyjaśnienia ukraińskiego MSZ cytowane przez Unian. Jak podano, wcześniej podobne działania odbywały się w ramach kampanii „CorrectUA” i dotyczyły poprawiania pisowni takich miast jak Kijów, Odessa czy Lwów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że w poprzednich miesiącach opisaliśmy aktywność internauty podającego się za skrajnie proukraińskiego historyka Kazimierza Wóycickiego, który w duchu swoich poglądów dokonywał edycji polskiej wersji Wikipedii. Z powodu niechlujnego redagowania haseł został on pozbawiony uprawnień redaktorskich i w efekcie ogłosił, że wycofuje się z Wikipedii. Zapowiedział przy tym, że poskarży się „władzom stowarzyszenia Wikipedia”. Co najmniej jedno stworzone przez niego hasło („Antyukrainizm”) zostało usunięte po tym, jak zostało uznane za nieencyklopedyczne i nieobiektywne.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Dyplomata-neonazista wrócił do pracy w ukraińskim MSZ

Kresy.pl / Unian

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz