Dyplomata-neonazista wrócił do pracy w ukraińskim MSZ

Wasyl Maruszczyneć, były konsul Ukrainy w Hamburgu, którego neonazistowskie wpisy w mediach społecznościowych wywołały w ubiegłym roku dyplomatyczny skandal, powrócił do pracy w ukraińskim MSZ. Przywrócenie dyplomaty do pracy nakazał ukraiński sąd, który nie dopatrzył się w jego działaniach niczego nagannego.

Maruszczyneć, którego w ubiegłym roku zwolniono z ukraińskiego MSZ, w listopadzie br. wygrał w sądzie apelacyjnym sprawę przeciwko byłemu pracodawcy. Jak podawały Ukraińskie Nowiny, sąd uznał, że dochodzenie służbowe, które doprowadziło do zwolnienia dyplomaty, zostało przeprowadzone nieprawidłowo, ponieważ opierało się na informacjach medialnych a nie na bezpośredniej ocenie wpisów Maruszczyńca w mediach społecznościowych. Ponadto sąd nie dopatrzył się w zamieszczanych treściach antysemityzmu, ksenofobii i podżegania do nienawiści, i w związku z tym uznał, że były konsul nie sprzeniewierzył się przysiędze urzędnika państwowego. Sąd nakazał przywrócenie Wasyla Maruszczyńca na poprzednio zajmowane stanowisko w ukraińskim MSZ oraz wypłacenie mu wynagrodzenia za okres pozostawania bez pracy.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

We wtorek Ukraińskie Nowiny ustaliły, że ukraińskie MSZ przywróciło dyplomatę-neonazistę do pracy. Jego powrót na stanowisko konsula w Hamburgu nie był jednak możliwy, ponieważ Niemcy uznały go za persona non grata. Jak wynika z pisma ukraińskiego MSZ, które otrzymały Ukraińskie Nowiny, Maruszczyńcowi powierzono stanowisko pierwszego sekretarza wydziału bezpieczeństwa Departamentu Przeciwdziałania Zagrożeniu ze strony Federacji Rosyjskiej.

Przypomnijmy, że do połowy maja 2018 roku Wasyl Maruszczyneć był konsulem Ukrainy w Hamburgu. Został zwolniony z pracy po tym, jak ukraiński bloger przebywający na emigracji Anatolij Szarij opublikował kompromitujące go materiały z jego prywatnych kont w mediach społecznościowych. Wasyl Maryszczyneć na swoim profilu na Facebooku zamieszczał posty ze swastykami, wzywające do proklamowania Ukrainy państwem „aryjskim”, komunikaty pełne nienawiści wobec Polaków, Węgrów, Rosjan, Żydów, wzywające do zagarnięcia ziem Polski czy Węgier. Konsul nawet nie ukrywał swoich neonazistowskich poglądów, między innymi zamieszczając swoje zdjęcie w niemieckim hełmie z czasów drugiej wojny światowej i chwaląc się, że jego ojciec walczył w czasie tego konfliktu jakoby w szeregach Wehrmachtu. Anatolij Szarij wykazał, że poglądy Maruszczyńca musiały być znane ukraińskim dyplomatom, którzy byli jego znajomymi na Facebooku. Pod wpływem kampanii Szarija ukraińskie MSZ zawiesiło konsula i wszczęło w jego sprawie postępowanie wyjaśniające, a później go zwolniło.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy, wyrzucenie z pracy nie przyczyniło się do zmiany poglądów przez Wasyla Maruszczyńca, ponieważ jesienią 2018 roku został sfotografowany podczas publicznego oddawania nazistowskiego salutu.

Przypomnijmy, że gdy sprawa poglądów Wasyla Maruszczyńca wyszła na jaw, ówczesny szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin deklarował, że „antysemityzm ani ci, którzy podżegają do waśni narodowych nie mają miejsca ani w cywilizowanym społeczeństwie, ani w Ministerstwie Spraw Zagranicznych”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Hiszpania: kibice wyzywali ukraińskiego piłkarza od „nazistów, ukraińskie MSZ interweniuje

Kresy.pl / Ukraińskie Nowiny

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz