W niedzielę w Hiszpanii nie dokończono meczu piłkarskiego drugiej ligi (Segunda Division) pomiędzy zespołami Rayo Vallecano a Albacete. Powodem przerwania meczu były okrzyki kibiców drużyny gospodarzy pod adresem ukraińskiego piłkarza Romana Zozuli. Kibice Rayo Vallecano zarzucali Ukraińcowi, że jest nazistą. W sprawie tej głos zabrało ukraińskie MSZ.

Jak podają ukraińskie media, podczas pierwszej połowy meczu z trybun stadionu pod adresem Zozuli skandowano okrzyk “puto nazi”, czyli “j….y nazista”. Z tego powodu sędzia dwukrotnie przerywał mecz. Podczas przerwy drużyna Albacete postanowiła, że nie wyjdzie na boisko na drugą połowę. Według wiceprezydenta Albacete Victora Vareli zachowanie kibiców Rayo Vallecano doprowadziło Zozulę do łez w szatni. W momencie przerwania meczu na tablicy widniał wynik 0:0.

Według portalu Zaxid.net podstawą do wysuwania takich zarzutów pod adresem Zozuli jest jego wsparcie udzielane ukraińskiej armii, w tym utworzonemu przez środowiska neonazistowskie pułkowi “Azow”.

Agencja Unian przypomniała, że Zozula był w 2017 roku wypożyczony do Rayo Vallecano, ale kibice tego klubu nie dopuścili do jego występów zarzucając mu związki z organizacjami ukraińskich radykałów. Jak pisaliśmy, chodziło m.in. o to, że Zozula fotografował się z szalikiem z podobizną Stepana Bandery. Wówczas Ukrainiec przeniósł się do Albacete.

W poniedziałek głos w sprawie Zozuli zabrało ukraińskie MSZ. “Zdecydowanie potępiamy przejawy nietolerancji i napaści słowne wobec ukraińskiego piłkarza” – oświadczyła ukraińska dyplomacja. Zarzuty wobec Zozuli nazwano “wymyślonymi” i “bezpodstawnymi” a także “współbrzmiącymi ze sztampami rosyjskiej propagandy”. Hiszpańskie władze oraz tamtejszy związek piłki nożnej wezwano do odpowiedniego zareagowania na wczorajszy incydent.

Jak pisaliśmy, Zozula miał problemy nie tylko z kibicami Rayo Vallecano. 8. lutego 2017 roku kibice Bayernu Monachium podczas meczu o Puchar Niemiec z Wolfsburgiem wywiesili transparenty z napisem „Wyrzucić nazistów z futbolu” i „Zozula, wynoś się”. W marcu tegoż roku FIFA zgodziła się na szukanie przez Zozulę klubu w Szwecji, jednak negocjacje z dwoma tamtejszymi klubami zakończyły się niepowodzeniem – tam także Ukraińca nie chcieli kibice. Latem 2018 roku przeciwko możliwemu przejściu Zozuli do Realu Oviedo zaprotestowali kibice tego klubu. Na twitterowym profilu PEÑA AZUL OTERO zamieścili grafikę z przekreśloną sylwetką Zozuli, hasztagiem #ZozulyaNo i napisami „naziści precz od futbolu” i „Nie bierzcie Romana Zozuli. Jest związany z ukraińskimi neonazistami i grupami paramilitarnymi”. Na grafice znalazły się także przekreślone swastyka i godło ukraińskiego pułku „Azow”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / zaxid.net / Unian

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. lp
    lp :

    W Polsce co bardziej aktywnych kibiców wyłapano by i mieli by sprawę za “mowę nienawiści”. No chyba, że rzecz dotyczyła by Rosjanina to wtedy łże media piały by z zachwytu nad “obywatelską postawą”.