Ukraińcy coraz bardziej zawiedzeni Zełenskim i jego ekipą [SONDAŻ]

Na Ukrainie wyraźnie wzrósł odsetek niezadowolonych z rządów prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i jego ekipy. Sondaż Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii (KMIS) wykazał też, że większość Ukraińców jest zdania, że nowe władze nie zdołały rozwiązać największych problemów kraju.

Jak podał w czwartek KMIS, w lutym br. pozytywnie do Wołodymyra Zełenskiego odnosiło się w lutym br. 47 proc. ankietowanych. Oznacza to spadek o 13 pkt. procentowych w stosunku do grudnia 2019 roku. Do 24 proc. wzrósł odsetek ankietowanych negatywnie oceniających ukraińskiego prezydenta (+ 10 pkt. proc.).

Premier Ołeksij Honczaruk zgromadził w lutym zaledwie 8 proc. ocen pozytywnych (-4 pkt. proc.). Negatywnie pracę szefa rządu oceniło 33 proc. ankietowanych, co oznacza wzrost o 11 pkt. procentowych w stosunku do grudnia ub. roku.

Pogarszające się oceny ukraińskich przywódców mogą być wynikiem rosnącego przeświadczenia Ukraińców, że nowe władze nie radzą sobie z najważniejszymi zadaniami. 70 proc. ankietowanych oceniło, że władzom nie udaje się zakończyć konfliktu na wschodzie kraju (suma odpowiedzi „raczej” i „zdecydowanie”). W porównaniu z początkiem listopada 2019 roku oceny te wzrosły o 26 pkt. proc. Obecnie jedynie co czwarty Ukrainiec uważa, że władze z powodzeniem radzą sobie z zadaniem zakończenia konfliktu (przy czym jedynie 2 proc. uważa, że robią to z „dużym powodzeniem”).

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jeszcze bardziej surowo ankietowani ocenili wysiłki władz w zwalczaniu korupcji. 83 proc. uczestników sondażu uznało, że władze nie radzą sobie z tym zadaniem (wzrost o 14 pkt. proc.). 12 proc. było przeciwnego zdania (spadek o 11 pkt. proc.).

Po 80 proc. ankietowanych uznało, że nie doszło do wyjaśnienia najgłośniejszych przestępstw kryminalnych (+ 10 pkt. proc.) oraz że władze nie radzą sobie realizacją obietnic o obniżeniu rachunków za ogrzewanie, prąd itp.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Sondaż KMIS został przeprowadzony metodą CATI na losowej próbie 1500 dorosłych Ukraińców w dniach 21-25 lutego br. na terenach kontrolowanych przez rząd w Kijowie.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraińskie media: były wiceszef Partii Regionów, oligarcha Serhij Tihipko, może zostać nowym premierem Ukrainy

Kresy.pl / KMIS
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz