W sobotę 20. października na zamku w Świrzu k. Lwowa zostanie otwarta wystawa opowiadająca o historii zabytku. Oznacza to, że po 50 latach zamek będzie można zwiedzać. – dowiedział się portal Zaxid.net.

Wystawa zostanie otwarta 20. października o godzinie 11 czasu lokalnego. Później wystawę będzie można oglądać od czwartku do niedzieli w godzinach 11-17 – ale tylko do końca listopada. Zwiedzanie będzie odbywać się w grupach, więc organizatorzy radzą, by wcześniej umawiać się na konkretną godzinę. W dniu otwarcia wystawy wstęp będzie bezpłatny, później organizatorzy będą pobierać opłaty za możliwość wstępu do zamku.

Na wystawie będą prezentowane obrazy, fotografie i instalacje na temat historii zamku. „Pokazujemy zamek takim, jaki jest dzisiaj, budując jedynie ekspozycję w starych murach. Zamek otwiera swoje drzwi i dzieli się tajemnicami. Ten pokaz to spacer po zamku w małych grupach z badaczami, którzy znają zamek i wszystkie jego tajemnice”- mówi kuratorka projektu, historyk Natalia Matłaszenko.

Wystawę organizuje Związek Architektów Ukrainy dzięki grantowi z Ukraińskiej Fundacji Kulturalnej. W ramach tego projektu pod koniec listopada odbędzie się także prezentacja projektu rewitalizacji zamku w Świrzu.

Jak zauważa zaxid.net zamek był zamknięty dla zwiedzających od 50 lat, lecz niejednokrotnie odbywały się w nim imprezy kulturalne.

Zamek w Świrzu położonym około 40 km na południowy wschód od Lwowa został wzniesiony w XVI wieku przez ród Świrskich, dla których Świrz był gniazdem rodowym. W połowie XVII wieku zamek został przebudowany, dzięki czemu uzyskał barokowo-renesansowy kształt i wystrój. Zabytek uniknął zniszczeń i obecnie znajduje się w niezłym stanie, co jest rzadkością na Ukrainie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina: znalazły się pieniądze na ratowanie zamku w Pomorzanach

Kresy.pl / zaxid.net

Ukraina: zamek w Świrzu zostanie udostępniony zwiedzającym
Oceń ten artykuł

Reklama

Tagi: , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Wolyn1943 :

    Ciekawe jak nazwą jednego z właścicieli zamku – gen. Roberta Lamezana Salinsa – b. dowódcę Okręgu Generalnego Lwów i teścia ówczesnego płk. Tadeusza Komorowskiego, zwanego później Borem? Generał dwukrotnie podnosił Świrz z ruin. Polski okupant? Polski imperialista? Wiatrowycz zapewne znajdzie sposób… Swoją drogą, czy zachował się grób generała w Świrzu?