W sobotę 20. października na zamku w Świrzu k. Lwowa zostanie otwarta wystawa opowiadająca o historii zabytku. Oznacza to, że po 50 latach zamek będzie można zwiedzać. – dowiedział się portal Zaxid.net.

Wystawa zostanie otwarta 20. października o godzinie 11 czasu lokalnego. Później wystawę będzie można oglądać od czwartku do niedzieli w godzinach 11-17 – ale tylko do końca listopada. Zwiedzanie będzie odbywać się w grupach, więc organizatorzy radzą, by wcześniej umawiać się na konkretną godzinę. W dniu otwarcia wystawy wstęp będzie bezpłatny, później organizatorzy będą pobierać opłaty za możliwość wstępu do zamku.

Na wystawie będą prezentowane obrazy, fotografie i instalacje na temat historii zamku. “Pokazujemy zamek takim, jaki jest dzisiaj, budując jedynie ekspozycję w starych murach. Zamek otwiera swoje drzwi i dzieli się tajemnicami. Ten pokaz to spacer po zamku w małych grupach z badaczami, którzy znają zamek i wszystkie jego tajemnice”- mówi kuratorka projektu, historyk Natalia Matłaszenko.

Wystawę organizuje Związek Architektów Ukrainy dzięki grantowi z Ukraińskiej Fundacji Kulturalnej. W ramach tego projektu pod koniec listopada odbędzie się także prezentacja projektu rewitalizacji zamku w Świrzu.

Jak zauważa zaxid.net zamek był zamknięty dla zwiedzających od 50 lat, lecz niejednokrotnie odbywały się w nim imprezy kulturalne.

Zamek w Świrzu położonym około 40 km na południowy wschód od Lwowa został wzniesiony w XVI wieku przez ród Świrskich, dla których Świrz był gniazdem rodowym. W połowie XVII wieku zamek został przebudowany, dzięki czemu uzyskał barokowo-renesansowy kształt i wystrój. Zabytek uniknął zniszczeń i obecnie znajduje się w niezłym stanie, co jest rzadkością na Ukrainie.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina: znalazły się pieniądze na ratowanie zamku w Pomorzanach

Kresy.pl / zaxid.net

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Wolyn1943
    Wolyn1943 :

    Ciekawe jak nazwą jednego z właścicieli zamku – gen. Roberta Lamezana Salinsa – b. dowódcę Okręgu Generalnego Lwów i teścia ówczesnego płk. Tadeusza Komorowskiego, zwanego później Borem? Generał dwukrotnie podnosił Świrz z ruin. Polski okupant? Polski imperialista? Wiatrowycz zapewne znajdzie sposób… Swoją drogą, czy zachował się grób generała w Świrzu?