Ukraińska Centralna Komisja Wyborcza po raz pierwszy w historii opublikowała na swojej stronie internetowej fotografie wszystkich kandydatów startujących w wyborach parlamentarnych. Dzięki temu poznano m.in. wizerunek Dartha Vadera, który zazwyczaj pokazuje się wyborcom jedynie w stroju jednego z głównych bohaterów filmowej sagi „Gwiezdne Wojny”.

Darth Vader, a właściwie Dart Wiktorowycz Wejder, bo tak wygląda transkrypcja personaliów kandydata na język polski, urodził się 4. października 1987 roku w Kijowie i tam obecnie mieszka. Kandyduje jednak z okręgu jednomandatowego nr 135 w obwodzie odeskim. Wejder jest dyrektorem spółki „Ciemna strona mocy” i członkiem partii „Blok Dartha Vadera”. Kandydat jest niekarany.

Przypomnijmy, że nie jest to pierwszy przypadek, gdy osoba o personaliach nawiązujących do postaci z „Gwiezdnych Wojen” walczy o władzę na Ukrainie. W 2014 roku inny Dart Wejder próbował zarejestrować się jako kandydat na prezydenta, jednak Centralna Komisja Wyborcza nie dopuściła do go startu dopatrując się uchybień formalnych oraz nieprawdziwych informacji w jego zgłoszeniu. W tym samym roku aż sześciu Dartów Wejderów startowało w wyborach parlamentarnych z listy Ukraińskiej Partii Internetowej.

W 2015 roku w wyborach samorządowych Blok Dartha Vadera wystawił na swoich listach aż 44 Dartów Wejderów, a także jednego Mistrza Yodę. Gdy jeden z nich pojawił się w lokalu wyborczym, nie wydano mu karty do głosowania, ponieważ nie chciał zdjąć hełmu. Blok zyskał głosy około 7 tys. wyborców.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Odessa: eksplozja w samochodzie ukraińskiego Dartha Vadera [+FOTO]

Kresy.pl / UNIAN / rp.pl / tvn24.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz