W sieci pojawiły się informacje o możliwym odejściu Wołodymyra Wjatrowycza ze stanowiska szefa ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej. Główny realizator ukraińskiej polityki historycznej miałby wystartować w wyborach do parlamentu z listy partii Petra Poroszenki.

Wjatrowycz zamieścił w czwartek na Facebooku wpis, w którym nazwał zajmowane obecnie stanowisko dobrym instrumentem realizacji swojej [dosł. “naszej” – red.] koncepcji polityki pamięci i “szczepienia przed recydywą totalitaryzmu”. Jednocześnie wyraził obawę, że przyszły ukraiński rząd może pozbawić go tego instrumentu.

“Wątpliwe, czy nowy rząd pozostawi ten instrument. A ja na pewno pozostanę:) I dalej będę zajmował się tym samym. Przecież robiłem to, zanim stanąłem na czele Instytutu. Jeśli będzie potrzeba pójścia do polityki, by bronić narodowych interesów europejskiej a nie poradzieckiej Ukrainy, gotów jestem i na taki instrument”. – napisał Wjatrowycz.

Dr Łukasz Adamski, wiceprzewodniczący Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia a także członek Polsko-Ukraińskiego Forum Historyków, odebrał wpis Wjatrowycza jako zapowiedź zmiany kierownictwa UIPN po lipcowych wyborach do ukraińskiego parlamentu. “Wjatrowycz informuje swoich czytelników na FB, że wkrótce przestanie być prezesem” – napisał Adamski na Twitterze. Historyk przywołał także pogłoski mówiące o tym, że obecny szef UIPN będzie startował w wyborach z listy partii byłego prezydenta Petra Poroszenki.

Przypomnijmy, że w czasie prezydentury Poroszenki Wjatrowycz realizował politykę historyczną, w wyniku której spuścizna skrajnie nacjonalistycznych i ludobójczych organizacji OUN i UPA została usankcjonowana przez ukraińskie państwo. Weterani OUN-UPA, włącznie z tymi, którzy byli skazani za przestępstwa przeciwko ludzkości, otrzymali uprawnienia kombatanckie a elementy symboliki tych organizacji weszły do oficjalnego użycia. Banderowskie zawołanie stało się oficjalnym pozdrowieniem ukraińskiej armii, a hymn OUN – oficjalnym marszem ukraińskich sił zbrojnych i policji. Szef UIPN stał także za zakazem prowadzenia poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar na Ukrainie.

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. Tutejszym
  Tutejszym :

  Zaprzysiężenie nowego prezydenta Ukrainy zapowiada zmiany w UIPN?
  Wjatrowycz przestanie być prezesem, ale zniszczonych dokumentów nic nam nie zwróci.
  Zapowiedź zmiany polityki historycznej Ukrainy:
  “nie wszyscy Ukraińcy są zwolennikami gloryfikacji upa” – prezydent Ukrainy Zełeński.
  Sądzę, że ambasador Ukrainy Deszczyca nie doczeka w Polsce wizyty swojego Prezydenta.
  Pan Andrij Deszczyca pójdzie w ślady swojego mentora – Wjatrowycza?
  Oj wielce płakać będą po nim miłośnicy Bandery w Polsce.
  Zamilczę, bo znowu będzie donos ZUwP, policja, konfiskata sprzętu i prokurator.
  Nasza Policja jest w porządku, marnego słowa na Nich nie powiem, ale ZUwP…