Sąd apelacyjny w Kijowie przyznał rację Ruchowi Nowych Sił, partii założonej przez Micheila Saakaszwilego, pozwalając jej na start w wyborach parlamentarnych. Wcześniej Centralna Komisja Wyborcza odmówiła rejestracji kandydatom tej partii.

W minioną niedzielę, jak informowaliśmy, ukraińska Centralna Komisja Wyborcza odmówiła rejestracji kandydatom partii „Ruch Nowych Sił” Micheila Saakaszwilego, byłego prezydenta Gruzji i byłego gubernatora obwodu odeskiego. Komisja dopatrzyła się nieprawidłowości przy tworzeniu listy wyborczej tej partii. Sam Saakaszwili twierdził, że jest to zemsta jego politycznego rywala, byłego prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki.

Partia Saakaszwiliego odwołała się od decyzji CKW do sądu apelacyjnego w Kijowie. Sąd w środę wydał werdykt pozwalający Ruchowi Nowych Sił wziąć udział w nadchodzących wyborach parlamentarnych na Ukrainie. Niedługo później lider partii Dawid Sakwerelidze, bliski współpracownik Saakaszwiliego, udał się ze swoimi współpracownikami do siedziby Centralnej Komisji Wyborczej, żeby złożyć nowy wniosek ws. udziału w wyborach.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Według aktualnych informacji, jak dotąd ukraińska CKW zarejestrowała siedem partii politycznych: Pozycję Obywatelską, neobanderowską Swobodę, partię Głos piosenkarza Swiatosława Wakarczuka, Partię Radykalną Ołeha Laszki, Siłę i Honor, Fakel oraz Platformę Opozycyjną – Za Życiem.

Jak informowaliśmy, Micheil Saakaszwili, były prezydent Gruzji i gubernator Odessy, otwierał listę wyborczą Ruchu Nowych Sił w nadchodzących przedterminowych wyborach parlamentarnych na Ukrainie, mimo iż wcześniej zapowiadał, że nie weźmie w nich udziału. Choć Saakaszwili formalnie nie kieruje Ruchem Nowych Sił, to pozostaje twarzą tej partii. Z tego względu, media często określają ją mianem „partii Saakaszwiliego”.

112.international / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz