Saakaszwili na czele listy wyborczej Ruchu Nowych Sił

Micheil Saakaszwili, były prezydent Gruzji i gubernator Odessy, będzie otwierał listę wyborczą swojej partii, Ruchu Nowych Sił, w nadchodzących przedterminowych wyborach parlamentarnych na Ukrainie. Wcześniej zapowiadał, że nie weźmie w nich udziału.

W czwartek na konferencji prasowej Micheil Saakaszwili przedstawił pięciu pierwszych kandydatów z listy wyborczej założonej przez siebie partii Ruch Nowych Sił. Poinformował, że to on będzie ją otwierał, startując z 1. miejsca w przedterminowych wyborach parlamentarnych.

Na kolejnych miejscach listy Ruchu Nowych Sił znaleźli się: Dawid Sakwarelidze, były wiceszef prokuratury generalnej Ukrainy i współpracownik Saakaszwiliego, były deputowany Ołeś Donij, ukraińska arcymistrzyni szachowa Natalia Żukowa oraz ekonomista i były wicepremier i minister gospodarki Wołodymyr Łanowyj.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

– Nie idziemy tam [do parlamentu-red.] dla koalicji czy urzędów. Idziemy tam walczyć, żeby odnowić Ukrainę i wsadzić ludzi za kratki – zapowiadał Saakaszwili.

Dwa tygodnie temu informowaliśmy, że Ruch Nowych Sił wystartuje w przedterminowych wyborach parlamentarnych na Ukrainie. Choć Saakaszwili formalnie nie kieruje Ruchem, to pozostaje twarzą tej partii. Z tego względu, media często określają ją mianem „partii Saakaszwiliego”.

Wcześniej, w związku z przywróceniem Saakaszwiliemu ukraińskiego obywatelstwa i z jego powrotem na Ukrainę pojawiły się pytania o jego przyszłość polityczną w tym kraju. Jeszcze przed przylotem do Kijowa z Warszawy, w wywiadzie dla ukraińskiej telewizji 112 zapewnił, że nie zamierza wracać do polityki. – Będę bardzo ostrożny jak będę się na coś zgadzał – zapewniał. – Nie rwę się na żadne stanowiska. Polityk powiedział wówczas, że nie weźmie udziału w tegorocznych wyborach parlamentarnych, ale też, iż będzie „sprzyjać i pomagać na wszelkie sposoby odnowie klasy politycznej Ukrainy”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Saakaszwili był prezydentem Gruzji od stycznia 2004 roku do listopada 2007 i od lutego 2008 do listopada 2013 roku. Opuścił Gruzję w połowie listopada 2013, kilka dni przed końcem swojej kadencji i inauguracją obecnej głowy państwa. Gruzińska prokuratura oskarżyła go o nadużywanie władze, między innymi poprzez stłumienie opozycyjnej manifestacji czy szykanowanie krytycznych mediów. W związku z ucieczką, władze Gruzji zadecydowały w 2015 roku o pozbawieniu go obywatelstwa tego kraju.

Po swojej wyprowadzce z Gruzji Saakaszwili mieszkał w Stanach Zjednoczonych i na Ukrainie. Przed tym jak został gubernatorem obwodu odeskiego w maju 2015 roku pracował w Kijowie jako szef Międzynarodowej Rady Reform. Otrzymał ukraińskie obywatelstwo na początku maja 2015 roku. Jako odeski gubernator szybko popadł w konflikt z partią i otoczeniem swojego promotora, prezydenta Petra Poroszenki. 7. listopada 2016 ogłosił swoją rezygnację z dotychczasowej funkcji argumentując ją korupcją na szczytach władzy. Na próbę animowania opozycyjnego ruchu politycznego prezydent Ukrainy zareagował pozbawieniem Saakaszwilego obywatelstwa Ukrainy. Po opuszczeniu tego kraju Saakaszwili otrzymał nawet zakaz wjazdu, ale nielegalnie przekroczył granicę i ponownie zjawił się na Ukrainie, za co był aresztowany, po czym deportowany do Polski.

112.ua / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz