Litewskie władze zadowolone ze zwiększenia kontyngentu USA w Polsce

Szef litewskiego ministerstwa obrony narodowej wyraził zadowolenie z podpisanej w środę przez prezydentów Polski i USA deklaracji, która przewiduje zwiększenie amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce o około 1 tys. żołnierzy. Jego zdaniem dzięki temu amerykańscy wojskowi będą częściej odwiedzać Litwę, co zwiększy jej bezpieczeństwo.

Wierzymy, że liczba żołnierzy biorących udział w ćwiczeniach na Litwie wzrośnie. Sądzimy, że będzie rosła i to jest bezpośredni wkład w nasze bezpieczeństwo. – powiedział w środę agencji BNS minister obrony narodowej Litwy Raimundas Karoblis komentując wyniki wizyty Andrzeja Dudy w Białym Domu.

Minister postrzega zwiększenie amerykańskiego kontyngentu w Polsce jako decyzję zwiększającą bezpieczeństwo całego regionu. W jego opinii dzieje się tak, ponieważ „NATO i Amerykanie” postrzegają państwa bałtyckie i Polskę jako ten sam region. „Rozmieszczenie [wojsk USA] w Polsce jest dobre nie tylko dla Polski, ale także dla państw bałtyckich. Ale jeśli chodzi o odległość, żołnierze w Polsce są najlepszą rzeczą dla nas”. – mówił Karoblis.

Amerykańscy żołnierze często biorą udział w ćwiczeniach na Litwie. Obecnie z ich udziałem odbywają się w tym kraju ćwiczenia Iron Wolf. Jak podała we wtorek służba prasowa NATO, w ramach tych ćwiczeń na poligonie w Podbrodziu ćwiczy ponad 4 tys. żołnierzy z 10 krajów NATO. Głównym celem ćwiczeń jest trenowanie i ocena zdolności do planowania i wykonywania działań obronnych, a także ćwiczenie interoperacyjności.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak pisaliśmy, w myśl podpisanego w środę w Białym Domu dokumentu Stany Zjednoczone planują zwiększyć swoją obecność wojskową w Polsce o około 1000 dodatkowych żołnierzy. Jak napisano, ma być to obecność „trwała”. Polski rząd sfinansuje i będzie utrzymywał infrastrukturę związaną z projektami związanymi z obecnością Amerykanów w Polsce „bez kosztów dla USA”. W tym kontekście wymieniono m.in. utworzenie w Polsce Wysuniętego Dowództwa Dywizyjnego USA oraz Centrum Szkolenia Bojowego (CSB) w Drawsku Pomorskim i docelowo w kilku innych lokalizacjach nad Wisłą, które mają być wykorzystywane przez żołnierzy amerykańskich i polskich. W deklaracji zapowiedziano utworzenie w Polsce eskadry amerykańskich bezzałogowych statków powietrznych MQ-9 Reaper, przeznaczonych do działań wywiadowczych, zwiadowczych i rozpoznawczych. Dokument przewiduje też utworzenie w Polsce zdolności sił specjalnych USA w celu wsparcia operacji powietrznych, lądowych i morskich oraz utworzenie infrastruktury wspierającej obecność w Polsce pancernej brygadowej grupy bojowej, lotniczej brygady bojowej i batalionu wsparcia logistycznego.

Kresy.pl / BNS / shape.nato.int
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz