Fakt zaproszenia szefa polskiej dyplomacji Zbigniewa Rau do Moskwy potwierdził rzecznik rządu, Piotr Müller. Zaznaczył jednak, że jak na razie nie zapadła decyzja w tej sprawie.

We wtorek rzecznik rządu, Piotr Müller potwierdził wcześniejsze, nieoficjalne doniesienia medialne, według których szef MSZ, Zbigniew Rau, otrzymał zaproszenie do złożenia wizyty w Moskwie.


Prezydent Andrzej Duda odbył w czwartek trójstronną rozmowę w formacie Trójkąta Lubelskiego z Prezydentami Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim oraz Litwy Gitanasem Nausėdą. Ze względu na panująca pandemię, rozmowa miała charakter wirtualny. (więcej…)


Stan zdrowia szefowej Związku Polaków na Białorusi Andżeliki Borys, od ponad 8 miesięcy więzionej przez białoruskie władze , uległ wyraźnemu pogorszeniu – podaje ZnadNiemna.pl.

Portal Związku Polaków na Białorusi, „Znad Niemna”, poinformował w poniedziałek o złym stanie zdrowie szefowej Związku, Andżeliki Borys, od ponad 8 miesięcy więzionej przez białoruskie władze. Serwis powołuje się na źródła, których, jak twierdzi, nie może ujawnić.


Wiemy, że nasza armia jest najlepsza na świecie i nas obroni - oświadczył w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Deputowani zareagowali na jego słowa oklaskami.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podkreślił, że Ukrainy nie obroni nikt oprócz jej armii. "Bez bezpośrednich rozmów z Rosją nie zdołamy zakończyć wojny w Donbasie" - powiedział, cytowany w środę przez PAP. "Od ośmiu lat trwa wojna w Donbasie. Osiem lat temu Rosja anektowała Krym" - dodał w czasie wygłaszania corocznego orędzia w parlamencie. Zadeklarował, że Ukraina wie, kto z partnerów europejskich ją wspiera, a kto tylko "udaje wsparcie". "Wiemy, że nasza armia jest najlepsza na świecie i nas obroni" - dodał, wywołując oklaski deputowanych.

"Wszyscy nas wspierają, ale nikt oprócz naszej armii nas nie obroni. To prawda" - powiedział. "Bez wojska i bez bezpośrednich rozmów z Rosją nie zdołamy zatrzymać wojny" - dodał.


Nowe obostrzenia wprowadzone w Niemczech zakładają, że osoby niezaszczepione nie będą mogły wchodzić na teren większości sklepów i obiektów rekreacyjnych. Niewykluczone też, że od lutego 2022 roku szczepienia w Niemczech będą obowiązkowe.

Ustępująca kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz jej następca Olaf Scholz spotkali się z liderami władz regionalnych, aby omówić temat obostrzeń, których wprowadzenie miałoby pomóc w walce z czwartą falą koronawirusa SARS-CoV-2.


Zdaniem ekspertów, a także członków Rady Polityki Pieniężnej, w obliczu nadspodziewanego wzrostu inflacji, już teraz konieczna jest kolejna podwyżka stóp procentowych. Jeden z członków RPP uważa, że potrzebna będzie też druga, w styczniu 2022 roku.

W związku z wyższą niż prognozowano inflacją CPI za listopad br., analitycy i eksperci przewidują, że w najbliższym czasie w Polsce dojdzie do kolejnej podwyżki stóp procentowych. Przypomnijmy, że w listopadzie inflacja wzrosła do 7,7 proc. z 6,8 proc. w październiku. Oznacza to, ze inflacja jest najwyższa od końca 2020 roku, gdy wynosiła 8,5 proc. Ponadto, podwyżkę stóp ma wymuszać także słaby złoty.


Cenisz naszą pracę?

Doceń ją

Pin It on Pinterest