Ukraina: partia Saakaszwilego niedopuszczona do wyborów

Ukraińska Centralna Komisja Wyborcza odmówiła rejestracji kandydatom partii Micheila Saakaszwilego „Ruch Nowych Sił”. Komisja dopatrzyła się nieprawidłowości przy tworzeniu listy wyborczej tej partii. Saakaszwili uważa, że jest to zemsta byłego prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki. – podaje agencja UNIAN.

Rozstrzygnięcie CKW zapadło w niedzielę. „Rozpatrzywszy odpowiednie dokumenty CKW odmówiła rejestracji kandydatów wciągniętych na listy wyborcze +Ruchu Nowych Sił+ w ogólnopaństwowym wielomandatowym okręgu wyborczym oraz kandydatów wysuniętych w jednomandatowych okręgach wyborczych” – napisano w decyzji Komisji.

CKW zwróciła uwagę, że listy wyborcze Ruchu Nowych Sił powstały z datą 8. maja, podczas gdy przyspieszone wybory parlamentarne zostały ogłoszone 21. maja. W związku z tym Komisja uznała decyzję partii za „niedokonaną”. Ponadto CKW uważa, że nadzwyczajny zjazd Ruchu Nowych Sił z 10. czerwca, na którym zatwierdzono listy, odbył się z naruszeniem statutu tej partii.

Saakaszwili powiązał decyzję CKW z osobą byłego prezydenta Petra Poroszenki, z którym jest skonfliktowany. „Poważnie? Najpierw długo nie dopuszczał nas bank kontrolowany przez Poroszenkę, a teraz wykreśla nas kontrolowana przez niego CKW” – skomentował nieformalny lider Ruchu Nowych Sił.

Jak informowaliśmy, Micheil Saakaszwili, były prezydent Gruzji i gubernator Odessy, otwierał listę wyborczą Ruchu Nowych Sił w nadchodzących przedterminowych wyborach parlamentarnych na Ukrainie, mimo iż wcześniej zapowiadał, że nie weźmie w nich udziału.

W piątek sąd w Kijowie zezwolił Saakaszwilemu na start w wyborach, mimo iż od lutego 2018 roku po deportacji do Polski do maja br. przebywał on poza granicami Ukrainy. Tymczasem ukraińskie prawo stanowi, że w wyborach może brać osoba, która przez minimum 5 lat nieprzerwanie mieszkała na Ukrainie.

Choć Saakaszwili formalnie nie kieruje Ruchem Nowych Sił, to pozostaje twarzą tej partii. Z tego względu, media często określają ją mianem „partii Saakaszwiliego”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina: rozwiązanie parlamentu zgodne z konstytucją

Kresy.pl / UNIAN

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz