Ukraina: rozwiązanie parlamentu zgodne z konstytucją

Sąd Konstytucyjny Ukrainy uznał rozwiązanie parlamentu przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego za konstytucyjne. Oznacza to, że 21. lipca br. na Ukrainie odbędą się przyspieszone wybory parlamentarne.

Przypomnijmy, że prezydent Zełenski zapowiedział rozwiązanie parlamentu już podczas swojego inauguracyjnego przemówienia 20. maja br. Dzień później Zełenski podpisał dekret rozwiązujący Radę Najwyższą (parlament) i wyznaczający przyspieszone wybory na 21. lipca 2019 roku. Nowy prezydent uzasadniał swoją decyzję niskim poziomem zaufania obywateli do parlamentu a także brakiem koalicji parlamentarnej od 2016 roku. 24. maja dekret Zełenskiego został zaskarżony do Sądu Konstytucyjnego przez deputowanych Frontu Ludowego. Tydzień wcześniej ugrupowanie to ogłosiło, że wychodzi z koalicji parlamentarnej. W ukraińskich mediach pojawiły się wówczas oceny, że krok ten zablokuje Zełenskiemu możliwość rozwiązania ukraińskiego parlamentu, bo w myśl ukraińskiej konstytucji nie można zrobić tego w czasie formowania nowej koalicji. Mimo to Zełenski parlament rozwiązał.

W czwartek na zamkniętym posiedzeniu Sąd Konstytucyjny Ukrainy uznał, że rozwiązanie parlamentu było zgodne z konstytucją.

„Zwycięstwo! Dekret prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o rozwiązaniu Rady uznano za konstytucyjny! Z poziomem zaufania do R[ady] N[ajwyższej] 4% pilnie potrzebujemy nowego parlamentu! Teraz wszyscy na wybory 21 lipca!” – napisała w mediach społecznościowych rzeczniczka Zełenskiego Julia Mendel.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina: partia Zełenskiego wciąż dominuje w sondażach [SONDAŻ]

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / UNIAN
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz