Partia Sługa Narodu związana z nowym prezydentem Wołodymyrem Zełenskim potwierdza swoją dominującą pozycję przed przyspieszonymi wyborami. Nowy sondaż wskazuje, że chce na nią głosować ponad 47 proc. zdecydowanych wyborców. Pozostałe partie są daleko w tyle.

W czwartek opublikowano wyniki nowego sondażu wyborczego na Ukrainie, przeprowadzonego na początku czerwca przez Grupę Socjologiczną Rating. Liderem po raz kolejny jest partia Sługa Narodu, na którą chce zagłosować 47,5 proc. zdecydowanych wyborców (o 0,7 pkt. proc. mniej niż w poprzednim badaniu). Chodzi o osoby, które deklarują, że wezmą udział w głosowaniu i wiedzą, na kogo oddadzą swój głos. Na drugim miejscu jest Platforma Opozycyjna-Za Życiem, z poparciem 10,4 proc. respondentów (wzrost o 0,3 pkt. proc.), opozycyjna względem obozu Majdanu i uważana za siłę prorosyjską. Trzecie miejsce zajęła Solidarność Europejska byłego prezydenta Petra Poroszenki (7,9 proc., wzrost o 0,1 pkt. proc.).

Przeczytaj: Ukraina: partia Zełenskiego z blisko 50-procentowym poparciem [SONDAŻ]

Do nowego ukraińskiego parlamentu weszłaby jeszcze partia Batkiwszczyna Julii Tymoszenko (7,5 proc., wzrost o 0,7 pkt. proc.) i Głos (Hołos), czyli nowa partia znanego piosenkarza Swiatosława Wakarczuka (6,4 proc., wzrost o 0,8 pkt. proc.).

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Poniżej progu wyborczego znalazła się partia byłego szefa SBU Ihora Smeszko (4,3 proc., bez zmian), a także Partia Radykalna Ołeha Laszki (2,5 proc., wzrost o 0,1 pkt. proc.). Pozycja Obywatelska, niegdyś zajmująca wysokie miejsca w sondażach, obecnie może liczyć zaledwie na 2,4 proc. głosów.

Ponadto, Sługa Narodu to główna partia „drugiego wyboru” (10,6 proc.). W mniejszym stopniu dotyczy to Batkiwszczyny (7,8 proc.), Głosu (6,7 proc.), Platformy Opozycyjnej – Za Życiem (6,6 proc.) czy partii Siła i Honor (5,7 proc.).

69 proc. respondentów twierdzi, że zdecydowanie zagłosuje w wyborach. Kolejne 15 proc. ankietowanych odpowiedziało, że raczej weźmie udział w głosowaniu. 12 proc. odpowiada, że nie będzie głosować, 4 proc. stanowią osoby niezdecydowane. Co ciekawe, wybory odbędą się 21 lipca, a co czwarty ankietowany odpowiada, że planuje w tym czasie wybrać się na wakacje. 80 proc. z nich uważa, że będą mogli głosować. Ukraińcy planujący wakacje w czasie wyborów to głównie wyborcy Europejskiej Solidarności i Sługi Narodu.

Sondaż przeprowadzono na próbie 2 tys. osób w wieku od 18 lat, metodą wywiadów bezpośrednich. Błąd pomiarowy to 2,2 proc.

Unian / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz