Nowy sondaż pokazuje, że poza dominującą wciąż partią Sługa Narodu związaną z nowym prezydentem Ukrainy, na drugim miejscu umacnia się opozycyjna względem obozu pomajdanowego Platforma Opozycyjna-Za Życiem, a na trzecim partia wokalisty Okeanu Elzy.

Nowy sondaż przeprowadzony na Ukrainie przez Grupę Socjologiczną Rating pokazuje, że wciąż pozycję dominującą zajmuje partia „Sługa Narodu” na czele z Dmytro Razumkowem, związana z nowym prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Obecnie może liczyć na poparcie 45,3 proc. respondentów (spadek o 1,8 pkt. proc. w porównaniu z ostatnim badaniem), którzy chcą wziąć udział w nadchodzących wyborach parlamentarnych i wiedzą, na kogo zagłosują.

Drugie miejsce zajmuje obecnie opozycyjna względem obozu pomajdanowego Platforma Opozycyjna-Za Życiem, z poparciem 12,1 proc. (wzrost o 1 pkt. proc.). Jeden z jej liderów, Wadym Rabinowicz, to polityk wyraźnie prorosyjski, podobnie jak inna twarz tego ugrupowania, Jurij Bojko.

Przeczytaj: Ukraina: prorosyjski polityk najlepszym kandydatem na premiera [SONDAŻ]

Na trzecim miejscu znalazła się nowa partia wokalisty popularnego zespołu Okean Elzy Swiatosława Wakarczuka – Głos, na którą chce głosować 8,4 proc. ankietowanych Ukraińców (wzrost o 0,3 pkt. proc.).

Przeczytaj: Ukraina: partia wokalisty Okeanu Elzy na 3. miejscu, przed partiami Tymoszenko i Poroszenki [SONDAŻ]

Na dalszych miejscach znalazły się: partia Europejska Solidarność byłego prezydenta Petra Poroszenki (7,2 proc.; wzrost o 2,2 pkt. proc.) i partia Batkiwszczyna byłej premier Julii Tymoszenko (7 proc., spadek o 0,3 pkt. proc.). Żadne inne ugrupowanie nie przekroczyłoby progu wyborczego.

Badanie przeprowadzono w dniach 20-24 czerwca na grupie 2000 respondentów w wieku powyżej 18 lat.

112.ua / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz