Ukraińcy w roli przyszłego premiera Ukrainy najchętniej widzieliby czołowego polityka obozu opozycji wobec „majdanowców”, Jurija Bojko – wynika z sondażu KIIS. Poza nim najczęściej wskazywali na Julię Tymoszenko, Ihora Smeszko i Wołodymyra Hrojsmana.

W badaniu przeprowadzonym przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii Ukraińcom zadano pytanie, kogo najchętniej widzieliby na czele ukraińskiego rządu po lipcowych wyborach parlamentarnych. Do wyboru mieli określonych kandydatów.

Najczęściej respondenci wskazywali na Jurija Bojko, byłego polityka Partii Regionów i lidera Bloku Opozycyjnego, obecnie jednego z przywódców Platformy Opozycyjnej – Za Życiem, uznawanej za ugrupowanie prorosyjskie. 12,9 proc. Ukraińców widzi go w roli premiera Ukrainy.

Za Bojko znalazła się była premier i liderka partii Batkiwszczyna, Julia Tymoszenko (11,3 proc.), a za nią były szef SBU Ihor Smeszko (8,1 proc.), szef partii Siła i Honor oraz obecny premier Wołodymyr Hrojsman (7,7 proc.), powiązany z byłym prezydentem Petrem Poroszenką.

Na dalszych miejscach w sondażu znaleźli się: lider centroprawicowej Pozycji Obywatelskiej Anatolij Hrycenko (4 proc.), Petro Poroszenko (2,6 proc.), mer Lwowa i szef partii Samopomoc Andrij Sadowyj (również 2,6 proc.), były premier Arsenij Jaceniuk (2,2 proc.), deputowany związany z partią UKROP Ołeksandr Szewczenko (2 proc.), były gubernator Doniecka, deputowany Serhij Taruta (1,4 proc.), sekretarz Narodowej Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ołeksandr Danyluk (1 proc.), bliski współpracownik i doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, powiązany z oligarchą Ihorem Kołomojskim polityk-milioner z Wołynia Ihor Pałycia (0,5 proc.), którego ukraińska prasa typowała jako potencjalnego premiera w razie zwycięstwa Zełenskiego, a także prezes Naftohazu Andrij Kobolew (0,1 proc.).

Ponadto, 4 proc. odpowiedziało, że wolałoby innego kandydata, a aż 36 proc. nie potrafiło zdecydowanie odpowiedzieć na postawione w sondażu pytanie. 3,5 proc. respondentów odmówiło udzielenia odpowiedzi.

Badanie przeprowadzono w dniach 26 maja – 7 czerwca w formie wywiadów bezpośrednich na próbie 2 tys. osób w wieku co najmniej 18 lat. Sondaż przeprowadzono w ograniczonym stopniu wśród mieszkańców obwodów donieckiego i ługańskiego, na terenach pod kontrolą władz w Kijowie.

Przeczytaj także: Ukraina: partia Zełenskiego wciąż dominuje w sondażach [SONDAŻ]

Unian / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply