W razie zwycięstwa Wołodymyra Zełenskiego w wyborach prezydenckich na Ukrainie premierem tego kraju może zostać mianowany polityk-milioner z Wołynia Ihor Pałycia, uważany za zaufanego człowieka oligarchy Ihora Kołomojskiego. – napisał we wtorek portal z Odessy “Tajmer”.

“Tajmer” podał jedynie, że informacje o możliwym wysunięciu Pałyci na urząd premiera uzyskał z kilku dobrze poinformowanych źródeł. Zainteresowanie odeskiego portalu osobą Pałyci wynika z tego, że w latach 2014-2015 był on szefem państwowej administracji obwodu odeskiego (tzw. gubernatorem).

Co ciekawe, informację “Tajmera” powielił w środę należący do Pałyci portal “Wołynśki Nowyny”, zachwalając przy okazji osobę swojego pryncypała. “Za politykiem, biznesmenem i mecenasem Ihorem Pałycią stoi znaczne doświadczenie w zarządzaniu strukturami komercyjnymi, jak i urzędami państwowymi” – napisały “Wołynśki Nowyny”. Pochwalono także domniemanego patrona Pałyci – Ihora Kołomojskiego, który w 2014 roku był gubernatorem Dniepropietrowska. Według tego związanego z Łuckiem portalu Kołomojski i Pałycia w trudnym dla Ukrainy 2014 roku wywiązali się z zadań postawionych przed nimi a będące pod ich rządami “Dniepropietrowsk i Odessa dały jasno do zrozumienia, że «ruskiego miru» tam nie będzie”.

Jak podawał w ub. roku ukraiński portal Politeka, urodzony w 1972 roku w Łucku Pałycia jest z wykształcenia prawnikiem. Już w trakcie studiów zajął się interesami w branży naftowej. W 1997 roku, trzy lata po ukończeniu studiów, jego biznes osiągnął już znaczne rozmiary. W tym samym czasie wszedł w sferę wpływów należącej do Ihora Kołomojskiego grupy “Prywat” i stał się jednym z jego najbliższych współpracowników. W 2011 roku kupił 60 proc. akcji klubu piłkarskiego Wołyń Łuck i stał się jego honorowym prezesem. W 2006 roku wszedł do polityki stając się deputowanym z ramienia Partii Chłopskiej (Selanśkoji partiji). W 2012 roku ponownie został deputowanym z okręgu jednomandatowego jako kandydat niezależny. 6. maja 2014 roku p.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow mianował go gubernatorem Odessy. 30. maja 2015 roku został zastąpiony na tym stanowisku przez Micheila Saakaszwilego. W tym czasie Pałycia związał się z partią UKROP kojarzoną z Kołomojskim. Obecnie jest on przewodniczącym Wołyńskiej Rady Obwodowej.

W 2016 roku “Forbes-Ukraina” wycenił majątek Pałyci na 43 mln dolarów, co dawało mu 82. miejsce na liście najbogatszych Ukraińców.

Przypomnijmy, że niespodziewany faworyt wyborów prezydenckich na Ukrainie,  aktor Wołodymyr Zełenski, również jest wiązany z oligarchą Ihorem Kołomojskim. Właśnie na antenie stacji 1+1 należącej do Kołomojskiego Zełenski ogłosił start w wyborach. Oświadczenie Zelenskiego wyemitowano na antenie 1+1 akurat w czasie, gdy inne ukraińskie stacje telewizyjne pokazywały noworoczne orędzie prezydenta Poroszenki.

Kresy.pl / Timer Odessa / Politeka / Wołynśki Nowyny

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply