W razie zwycięstwa Wołodymyra Zełenskiego w wyborach prezydenckich na Ukrainie premierem tego kraju może zostać mianowany polityk-milioner z Wołynia Ihor Pałycia, uważany za zaufanego człowieka oligarchy Ihora Kołomojskiego. – napisał we wtorek portal z Odessy „Tajmer”.

„Tajmer” podał jedynie, że informacje o możliwym wysunięciu Pałyci na urząd premiera uzyskał z kilku dobrze poinformowanych źródeł. Zainteresowanie odeskiego portalu osobą Pałyci wynika z tego, że w latach 2014-2015 był on szefem państwowej administracji obwodu odeskiego (tzw. gubernatorem).

Co ciekawe, informację „Tajmera” powielił w środę należący do Pałyci portal „Wołynśki Nowyny”, zachwalając przy okazji osobę swojego pryncypała. „Za politykiem, biznesmenem i mecenasem Ihorem Pałycią stoi znaczne doświadczenie w zarządzaniu strukturami komercyjnymi, jak i urzędami państwowymi” – napisały „Wołynśki Nowyny”. Pochwalono także domniemanego patrona Pałyci – Ihora Kołomojskiego, który w 2014 roku był gubernatorem Dniepropietrowska. Według tego związanego z Łuckiem portalu Kołomojski i Pałycia w trudnym dla Ukrainy 2014 roku wywiązali się z zadań postawionych przed nimi a będące pod ich rządami „Dniepropietrowsk i Odessa dały jasno do zrozumienia, że «ruskiego miru» tam nie będzie”.

Jak podawał w ub. roku ukraiński portal Politeka, urodzony w 1972 roku w Łucku Pałycia jest z wykształcenia prawnikiem. Już w trakcie studiów zajął się interesami w branży naftowej. W 1997 roku, trzy lata po ukończeniu studiów, jego biznes osiągnął już znaczne rozmiary. W tym samym czasie wszedł w sferę wpływów należącej do Ihora Kołomojskiego grupy „Prywat” i stał się jednym z jego najbliższych współpracowników. W 2011 roku kupił 60 proc. akcji klubu piłkarskiego Wołyń Łuck i stał się jego honorowym prezesem. W 2006 roku wszedł do polityki stając się deputowanym z ramienia Partii Chłopskiej (Selanśkoji partiji). W 2012 roku ponownie został deputowanym z okręgu jednomandatowego jako kandydat niezależny. 6. maja 2014 roku p.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow mianował go gubernatorem Odessy. 30. maja 2015 roku został zastąpiony na tym stanowisku przez Micheila Saakaszwilego. W tym czasie Pałycia związał się z partią UKROP kojarzoną z Kołomojskim. Obecnie jest on przewodniczącym Wołyńskiej Rady Obwodowej.

W 2016 roku „Forbes-Ukraina” wycenił majątek Pałyci na 43 mln dolarów, co dawało mu 82. miejsce na liście najbogatszych Ukraińców.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że niespodziewany faworyt wyborów prezydenckich na Ukrainie,  aktor Wołodymyr Zełenski, również jest wiązany z oligarchą Ihorem Kołomojskim. Właśnie na antenie stacji 1+1 należącej do Kołomojskiego Zełenski ogłosił start w wyborach. Oświadczenie Zelenskiego wyemitowano na antenie 1+1 akurat w czasie, gdy inne ukraińskie stacje telewizyjne pokazywały noworoczne orędzie prezydenta Poroszenki.

Kresy.pl / Timer Odessa / Politeka / Wołynśki Nowyny
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz