W Dagestanie zatrzymano podejrzanego o udział w organizacji zamachów na stacjach moskiewskiego metra w marcu 2010 roku. Zatrzymany został już przewieziony do Moskwy. – podała w czwartek agencja Interfax powołując się na FSB Rosji.

„W celu realizacji zasady nieuchronności kary FSB we współpracy z Komitetem Śledczym Rosyjskiej Federacji zatrzymało w rejonie chasawiurckim Dagestanu członka +bandy Warabowa+” – przekazano Interfaxowi w FSB. „Podejrzany został przetransportowany do Moskwy w celu przeprowadzenia dalszych czynności śledczych”. – dodano.

Według rosyjskich śledczych „banda Warabowa” była odpowiedzialna za organizację zamachów przeprowadzonych przez dwie terrorystki-samobójczynie 29. marca 2010 roku na stacjach metra „Łubianka” i „Park Kultury”. Zginęło w nich 40 osób a około 160 zostało rannych.

Terrorystki-samobójczynie odpaliły ładunki wybuchowe w momencie przyjazdu pociągów na stacje, gdy na platformach zgromadziła się znaczna liczba ludzi. Ładunek zdetonowany na stacji „Łubianka” miał siłę około 4 kg trotylu, a ładunek zdetonowany 40 minut później na stacji „Park Kultury” siłę około 2 kg trotylu.

Zdaniem śledztwa Warabow był jednym z liderów organizacji terrorystycznej „Nowokostiekski Dżamaat”. Cała „banda Warabowa” miała zostać zlikwidowana po tym, jak przy próbie zatrzymania stawiła opór. Grupa ta miała również odpowiadać za liczne ataki terrorystyczne na terytorium Dagestanu i poza jego granicami, w tym tragiczne w skutkach zamachy bombowe w Kiziljurcie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Świat potępia zamachy w Moskwie

Kresy.pl / Interfax
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz