Migranci, którzy porwali statek, zostali aresztowani na Malcie

Pięciu mężczyzn aresztowały maltańskie siły zbrojne po tym, jak opanowały statek porwany przez migrantów próbujący zawinąć do portu na Malcie. – podała agencja AFP.

Siły zbrojne Malty (AFM) podały w czwartek, że ich kuter patrolowy zatrzymał zbiornikowiec Elhiblu I zapobiegając wpłynięciu przez niego na wody terytorialne Malty. “Na pokład wysłano zespół jednostek specjalnych AFM, który zabezpieczył statek w celu przekazania go pod kontrolę kapitana”. – oświadczono.

Eskortowany przez maltańską marynarkę zbiornikowiec zawinął w czwartek rano do portu w Valetcie. Pięciu migrantów podejrzewanych o porwanie statku zakuto w kajdanki i zabrano policyjną furgonetką. Na brzeg wysiedli również pozostali migranci. Agencja AFP podkreśliła, że były wśród nich kobiety i dzieci. Premier Malty Joseph Muscat powiedział, że jego kraj “pomimo [małej] wielkości” nie będzie się uchylał od odpowiedzialności za migrantów. “Będziemy przestrzegać wszystkich zasad międzynarodowych” – dodał.

Jak pisaliśmy, statek Elhiblu I, podjął z morza grupę 108 migrantów z Libii i skierował się ku libijskiemu portowi w Trypolisie. Wywołało to niezadowolenie migrantów, którzy zamierzali dostać się do Europy. Jak podawał minister spraw wewnętrznych Włoch Matteo Salvini, statek został przez nich porwany i skierowany w kierunku Malty lub włoskiej wyspy Lampedusa. W chwili porwania statek znajdował się zaledwie 6 mil morskich od Trypolisu. Włoski minister nazwał działanie porywaczy „piractwem” i zapowiedział, że „zobaczą Włochy tylko przez lunetę”. Informacje te potwierdziły AFM, które nawiązały kontakt z kapitanem Elhiblu I. „Kapitan wielokrotnie oświadczał, że nie kontroluje statku i że on oraz jego załoga zostali przez migrantów przymuszeni groźbami do płynięcia w stronę Malty” – podały w czwartek AFM.

CZYTAJ TAKŻE: Statki organizacji pozarządowych uwikłane w przemyt migrantów?

Kresy.pl / AFP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply