Nowa partia „Głos” popularnego ukraińskiego wokalisty Swiatosława Wakarczuka zyskuje na popularności i zajmuje 3. miejsce w najnowszym sondażu, wyprzedzając partie Julii Tymoszenko i Petra Poroszenki. Zdecydowanym liderem jest nadal „Sługa Narodu”, partia powiązana z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

Według najnowszego sondażu Grupy Rating, liderem wciąż pozostaje partia „Sługa Narodu”, której twarzą jest nowy prezydent Wołodymyr Zełenski. Może ona liczyć na poparcie 47,1 proc. (spadek o 0,4 pkt. proc. w porównaniu z poprzednim badaniem) wyborców zadeklarowanych, czyli takich, którzy mają zamiar wciąż udział w wyborach i wiedzą, na kogo zagłosują.

Przeczytaj: Ukraina: partia Zełenskiego wciąż dominuje w sondażach [SONDAŻ]

Na drugim miejscu znalazła się prorosyjska Platforma Opozycyjna-Za Życiem w wynikiem 11,1 proc. (wzrost o 0,7 pkt. proc.). Trzecie miejsce zajęła nowa partia “Głos” Swiatosława Wakarczuka, popularnego piosenkarza i wokalisty znanego zespołu Okean Elzy. Może obecnie liczyć na poparcie 8,1 proc. zadeklarowanych ukraińskich wyborców (wzrost o 1,7 pkt. proc.). Głos wyprzedził zarówno partię Batkiwszczyna Julii Tymoszenko (7,3 proc., spadek o 0,2 pkt. proc.), jak i Europejską Solidarność Petra Poroszenki, która balansuje obecnie na granicy progu wyborczego (w sondażu ma równe 5 proc. poparcia, spadek aż o 2,9 pkt. proc.).

Poniżej progu znalazły się m.in.: partia Siła i Honor byłego szefa SBU Ihora Smeszki (4,1 proc., spadek o 0,2 pkt. proc.), centroprawicowa i prounijna Pozycja Obywatelska (2,2 proc., spadek o 0,2 pkt. proc.), neobanderowska Swoboda, Partia Radykalna Ołeha Laszki (po 2,1 proc.), a także Blok Opozycyjny (1,8 proc.) i Samopomoc mera Lwowa Andrija Sadowego (1,2 proc.).

Spośród respondentów, którzy deklarują udział w wyborach, 21,8 proc. nie wie jeszcze, na kogo odda swój głos. W grupie ankietowanych zamierzających głosować, ale niezdecydowanych, wskaźniki poparcia wyglądają następująco: Sługa Narodu – 36,9 proc., Platforma Opozycyjna – 8,7 proc., Głos – 6,4 proc., Batkiwszczyna – 5,7 proc., Europejska Solidarność – 3,9 proc.

Sondaż przeprowadzono w dniach 8-12 czerwca na grupie 2 tys. osób. Wybory parlamentarne odbędą się już za miesiąc, 21 lipca br. Zgodnie z obowiązującą mieszaną ordynacją wyborczą, połowa deputowanych zostanie wybrana w jednomandatowych okręgach większościowych, a druga połowa z partyjnych list krajowych.

Zaxid.net / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply