Była premier Julia Tymoszenko zapowiada, że jej partia Batkiwszczyna nie będzie w opozycji do władz Ukrainy i zamierza je wspierać nawet jeśli nie będzie w przyszłej koalicji rządzącej. Zapowiedziała też rozmowy z nowym prezydentem, Wołodymyrem Zełenskim.

We wtorek liderka partii Batkiwszczyna, była premier Julia Tymoszenko oświadczyła, że jej partia nie będzie w opozycji do obecnych władz Ukrainy, nawet jeśli nie zostanie przyjęta do przyszłej koalicji parlamentarnej.

– Nie będziemy pracować w opozycji. Być może nie będziemy częścią koalicji. Ale nie możemy pozwolić sobie na tracenie kolejnych pięciu lat tylko z tego powodu, że będziemy w opozycji z powodu naszych ambicji, że nie przyjęto nas do koalicji – powiedziała Tymoszenko w programie na antenie ICTV.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Była premier przyznała, że ma świadomość krytycznej sytuacji na Ukrainie, więc jej partia będzie pomagać niezależnie od przyszłego statusu. Zapowiedziała również, że w najbliższych dniach spotka się z nowym prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Nie sprecyzowała jednak, na jakie tematy będzie z nim rozmawiać.

Wcześniej Tymoszenko wezwała partię Sługa Narodu, powiązaną z Zełenskim, a także nową partię Głos (Hołos) popularnego piosenkarza Swiatosława Wakarczuka, żeby zjednoczyły się z jej Batkiwszczyną i wspólnie wystartowali w wyborach do parlamentu. Niektórzy ukraińscy komentatorzy uważają, że po zbliżających się wyborach partia Tymoszenko byłaby najlepszym potencjalnym koalicjantem dla partii Zełenskiego.

Jak informowaliśmy, opublikowany tydzień temu sondaż pokazuje bezwzględną dominację partii Sługa Narodu nad pozostałymi ugrupowaniami (48,2 proc. poparcia). W tym nad partią Batkiwszczyna, która zajmuje dopiero czwarte miejsce (6,8 proc. poparcia), za opozycyjną względem obozu pomajdanowego i uznawaną na Ukrainie za prorosyjską Platformą Opozycyjną-Za Życiem (10,7 proc. poparcia), a także partią byłego prezydenta Petra Poroszenki, Solidarność Europejska (7,8 proc. poparcia). Partia Głos może liczyć na 5,6 proc. poparcia.

24. maja na Ukrainie oficjalnie rozpoczęła się kampania wyborcza przed przyspieszonymi wyborami parlamentarnymi, w związku z decyzją nowego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o skróceniu kadencji Werchownej Rady. Wybory odbędą się 21 lipca.

Unian / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz