Ukraińscy funkcjonariusze na przejściu granicznym Jagodzin-Dorohusk nie dopuścili do wwiezienia na teren Polski transportu z 40 tysiącami fartuchów medycznych. Wywożenie tego rodzaju towarów z Ukrainy zostało zabronione w związku z pandemią koronawirusa.

O zatrzymaniu ciężarówki z odzieżą medyczną powiadomiła w poniedziałek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy. Jak podano, ciężarówka zmierzała do „jednego z państw Unii Europejskiej”, nie podano jednak, do którego. Fartuchy medyczne ujawniono podczas kontroli celnej na polsko-ukraińskim przejściu granicznym Jagodzin-Dorohusk, przy czym SBU twierdzi, że to ona „udaremniła próbę bezprawnego wywiezienia” tego towaru.

Ciężarówka przewoziła prawie 40 tysięcy fartuchów medycznych wykonanych z włókna syntetycznego o wartości prawie 42 tysięcy euro.

„Organizatorzy procederu próbowali wywieźć produkty za granicę pomimo nałożonych przez rząd ograniczeń ze względu na sytuację epidemiologiczną na Ukrainie” – napisała w komunikacie Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.

Sprawę prowadzi kijowska prokuratura. Podana podstawa prawna dochodzenia sugeruje, że fartuchy usiłowano wywieźć za granicę za pomocą dokumentów poświadczających nieprawdę.

W ostatnim czasie z powodu pandemii koronawirusa wiele państw wprowadziło ograniczenia w eksporcie towarów medycznych. Tak stało się m.in. w Niemczech, gdzie 4 marca rząd zabronił eksportu wszystkich materiałów i sprzętu potrzebnych do walki z pandemią. Jak pisaliśmy, na mocy tych przepisów Niemcy zablokowały transport maseczek ochronnych do Włoch, mimo iż były przewożone tranzytem z Chin, a nie eksportowane z Niemiec. Pojawiły się również podobne doniesienia o zablokowaniu takiego transportu przez polskie władze, ale okazały się one nieprawdziwe.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Dworczyk: mamy bardzo poważne problemy, jeśli chodzi o sprzęt medyczny

Kresy.pl / ssu.gov.ua
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz