Włoskie media poinformowały w sobotę, że władze stołecznego regionu Lacjum zaprotestowały przeciwko zatrzymaniu przez polskie służby celne 23 tysięcy maseczek ochronnych kupionych w Polsce w związku z kryzysek epidemiologicznym.

Poważne i absurdalne jest to, że służby celne w Polsce zatrzymały ponad 23 tysiące masek FFP2 zakupionych przez region Lacjum. Jest to fakt niespotykany o którym natychmiast poinformowaliśmy krajową Obronę Cywilną – oświadczył szef wydziału do spraw służby zdrowia we władzach regionalnych Alessio D’Amato, cytowany przez media.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Wedle jego słów o sprawie powiadomione zostały włoskie służby dyplomatyczne.

Proszę o zwrócenie nienależnie zawłaszczonych przedmiotów do Lacjum i dziękuję Ambasadzie Włoch w Polsce i naszemu Ministerstwu Spraw Zagranicznych za natychmiastową reakcję – dodał przedstawiciel władz włoskiego regionu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wedle rozporządzenia o wprowadzonym w Polsce stanie epidemii, od 20 marca przedsiębiorca, który ma zamiar wywieźć lub zbyć takie produkty jak: gogle ochronne, kombinezony typu TYVEK, maski typu FFP2/FFP3, maseczki chirurgiczne, ochraniacze na buty, rękawiczki lateksowe, nitrylowe, środki do dezynfekcji rąk, powierzchni i pomieszczeń ma obowiązek powiadomić o tym wojewodę. Wojewoda z kolei może złożyć wniosek do premiera zakazujący tego.

Jak informowaliśmy, ostatnia doba jest jak dotąd najtragiczniejszą od początku pandemii koronawirusa we Włoszech – liczba zgonów wśród zarażonych sięgnęła 800, a łącznie w tym kraju zmarło już prawie 5 tys. ludzi. Według informacji szef włoskiej ochrony cywilnej Angelo Borrelli, obecnie na koronawirusa leczy się już ponad 42 tys. osób. Ponad połowa (prawie 27 tysięcy) przebywa w szpitalach, z czego ponad 2800 na oddziałach intensywnej terapii.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy wcześniej, według raportu włoskiego Instytutu Zdrowia można wnioskować, że spośród osób zmarłych we Włoszech, zakażonych koronawirusem, blisko połowa miała trzy lub więcej dodatkowych chorób. Żadnej dodatkowej choroby nie miało 1,2 proc. zmarłych. Blisko 90 proc. to osoby w wieku od 50 lat.

Jak wynika z dokładniejszych danych, u 23,5 proc. zmarłych zdiagnozowano jedną współistniejącą chorobę, a u ponad 26 procent – dwa schorzenia. Największy odsetek, aż 48 procent, miało trzy lub więcej chorób.

Przeczytaj: Włochy: Osoby powyżej 80 lat zostaną „pozostawione na śmierć” jeżeli epidemia koronawirusa się rozwinie

Czytaj także: Niespełna połowa Polaków i Niemców nie obawia się zarażenia koronawirusem [SONDAŻ]

Kresy.pl / romandailynews.it

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. tagore
    tagore :

    Czyli w firmie sprzedającej nie wpadli na pomysł zawiadomienia wojewody?
    Nic dziwnego ,że straż graniczna zatrzymała transport ,trudno mówić tu o zawłaszczeniu gdy towar nadal jest własnością Włochów i może wyjechac po przedstawieniu zgody Wojewody. Widać Niemcy przyzwyczaili ich już do konfiskaty.