Badania sondażowe wskazują, że w związku z koronawirusem Włochy pogrążają się w strachu i niepokoju. Nastroje w Niemczech i Polsce są lepsze, zarażenia obawia się niespełna połowa badanych. Jednocześnie, zdecydowana większość Polaków popiera działania podjęte przez rząd.

W czwartek „Rzeczpospolita” zamieściła wyniki badania przeprowadzonego przez agencję badawczą United Surveys w ramach Europejskiego Projektu Badawczego (EuNIRI) wraz z SWG (Włochy) i INSA (Niemcy). Dotyczyło ono nastrojów społecznych w obliczu pandemii koronawirusa.

Z przedstawionych rezultatów wynika, że we Włoszech cały czas pogarszają się nastroje społeczne, a wśród Niemców narasta niepokój.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Obecnie, już 2/3 Włochów (67 proc.) i 1/3 Polaków (35,3 proc.) obawia się zarażenia koronawirusem. W przypadku Niemców, odsetek takich osób wynosi niecałe 41 proc. Jednocześnie, zakażenia nie obawia się 30 proc. Włochów (spadek o 39 pkt. proc. w porównaniu z końcem lutego br.), 49 proc. Niemców i 48,3 proc. Polaków.

Prawie co piąty Polak deklaruje, że odczuwa lęk związany z sytuacją w kraju (19 proc.), natomiast ponad połowa (52 proc.). deklaruje spokój. Około 30 procent polskich respondentów deklaruje poruszenie sytuacją.

Według tego badania, ankietowani z Polski dobrze, a zarazem coraz lepiej oceniają działania rządu w walce z epidemią. W poniedziałek 9 marca o podjętych działaniach dobrze wypowiadało się 41,1 proc. badanych. Odsetek ten stopniowo rośnie. Tydzień później działania rządu dobrze oceniało już prawie 60 proc. respondentów. Ponadto, ponad połowa badanych uważa, że rząd panuje nad sytuacją epidemiologiczną w kraju, natomiast odmiennego zdania jest 17 proc. badanych.

W przypadku Niemiec, opinie odnośnie działań rządu są nieco gorsze. Niepokój w związku z pandemią odczuwa 66,4 proc. Niemców, a niespełna 41 proc. niemieckich respondentów uważa działania swoich władz za wystarczające. Odmiennego zdania jest 38,5 proc. Niemców, a 13 proc. twierdzi, że władze podejmują zbyt daleko idące kroki.

Badania wskazują też, że wśród Włochów w związku z koronawirusem narasta panika. Niepokój odczuwa aż 90 proc. ankietowanych, a jedynie 10 proc. twierdzi, że jeszcze zachowuje spokój. Prawie połowa włoskich badanych uważa też, że ich władze mogły zrobić więcej, żeby powstrzymać rozprzestrzenianie się epidemii. Co czwarty Włoch uważa, że zrobiono już wszystko, co było można, natomiast 17 proc. respondentów jest zdania, że władze mogły zrobić więcej.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W piątek opublikowano też wyniki sondażu Instytutu Badań Pollster dla „Super Expressu”. Wskazują one, że zdecydowana większość Polaków popierają ograniczenia wprowadzone przez rząd.

91 proc. respondentów popiera zamknięcie galerii handlowych. Przeciwko temu wypowiedziało się tylko 6 proc. ankietowanych, a 3 proc. nie ma zdania. Ponadto, 87 proc. Polaków pochwala decyzję dotyczącą zamknięcia lokali gastronomicznych. Tu przeciwko jest 7 proc. respondentów, , a6 proc. nie ma zdania.

Przeczytaj: Sondaż dla „Rz”: 80 proc. Polaków za całkowitym odwołaniem Mszy Św. z udziałem wiernych

Jednocześnie, ponad połowa Polaków (54 proc.) uważa, że stan epidemiczny został ogłoszony zbyt późno. Zdaniem 36 proc. respondentów zrobiono to w odpowiednim momencie.

Czytaj także: Premier Morawiecki dla CNN: to trzęsienie ziemi dla naszej gospodarki

rp.pl / „SE” / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz