Słowackie ministerstwo obrony poinformowało, że poprzedni rząd nie miał uprawnień do przekazania samolotów MiG-29 Ukrainie.

Ministerstwo obrony Słowacji bada sprawę przekazania w 2023 r. samolotów MiG-29 Ukrainie. Według wewnętrznego dochodzenia prowadzonego przez resort wykazano, że rząd tymczasowy nie uprawnień do podjęcia takiej decyzji.

Do sprawy odniósł się wiceminister obrony Igor Melicher, który powiedział, że próbował znaleźć informację, czy poprzednicy pracowali nad analizą prawną, czy w ogóle istniała. Oświadczył, że nie znaleziono żadnych dowodów.

“Wysyłając na Ukrainę myśliwce o wartości ponad 500 mln euro, ustępujący rząd podjął ważną decyzję w zakresie polityki zagranicznej, naruszając tym samym Konstytucję Słowacji. Przygotowujemy kroki prawne w tej sprawie” – wiceminister obrony Igor Melicher

Audyt przeprowadzony w ministerstwie obrony wykazał, że nie ma oficjalnej analizy prawnej transferu, która zobowiązałaby rząd tymczasowy premiera Eduarda Hegera do przekazania Ukrainie 13 MIG-29 i części systemu obrony powietrznej Kub.

Jak informuje słowackie ministerstwo obrony wielu prawników argumentowało wówczas, że tymczasowy rząd, który sam złożył wniosek o wotum nieufności, nie ma uprawnień do podejmowania decyzji w kluczowych kwestiach polityki zagranicznej, w związku z czym nie jest upoważniony do przekazania samolotu.

Pierwsze słowackie myśliwce MiG-29 zostały przekazane ukraińskim siłom zbrojnym w marcu 2023 r. Transfer został przeprowadzony przez ukraińskich pilotów przy pomocy słowackich sił powietrznych, personelu ukraińskiego i innych sił, które zapewniły bezpieczeństwo transferu.

Bratysława zobowiązała się dostarczyć 13 maszyn. Ówczesny słowacki minister obrony Jaroslav Nad’ informował, że w zamian za wysyłane na Ukrainę wycofane ze służby myśliwce MiG-29, Stany Zjednoczone zaoferowały Słowacji sprzedaż 12 nowych śmigłowców uderzeniowych AH-1Z Viper za 1/3 ceny.

mosr.sk/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply