W wyniku “suchej głodówki” Nadiji Sawczenko poczerniały ręce – twierdzi jej siostra Wira Sawczenko.

O domniemanym stanie zdrowia ukraińskiej deputowanej, która od marca br. siedzi w ukraińskim areszcie oskarżona o próbę zamachu stanu, poinformowała w poniedziałek w mediach społecznościowych jej siostra Wira.

“Właśnie byłam u Nadiji na widzeniu. Piąty dzień SUCHEJ GŁODÓWKI!!! Wygląda bardzo źle.” – napisała Wira Sawczenko na Facebooku podkreślając, że nie widziała jej takiej nawet w rosyjskim więzieniu, gdzie Nadija również głodowała. “Gdy człowiek tak raptownie przechodzi na suchą głodówkę, gaśnie w oczach. Twarz o nieżywym kolorze. Czernieją ręce od zgęstniałej w żyłach krwi. W nocy skurcze. Bolą nerki. Oczy jeszcze świecą życiem.” – opisała domniemany wygląd siostry Wira Sawczenko.

W swoim wpisie siostra ukraińskiej deputowanej zarzuciła hipokryzję wszystkim, którzy “robili PR na Nadiji”, a obecnie milczą o tym, że “na Ukrainie odbywa się to samo, co w Rosji”.

Nadija Sawczenko ogłosiła głodówkę 5. grudnia wraz z odmową przyjmowania płynów. Na jej koncie na Facebooku pojawiło się tego dnia oświadczenie, w którym napisano, że Służba Bezpieczeństwa Ukrainy szantażuje jej adwokatów domagając się od nich podpisania dokumentu o zapoznaniu się z materiałami śledztwa w zamian za zgodę na odwiedziny jej rodziny oraz umożliwienie jej rejestracji jako kandydata na prezydenta. Podpisanie dokumentu przez adwokatów ma jakoby służyć szybkiemu rozpoczęciu jej procesu.

Nadija Sawczenko to pilot ukraińskich sił zbrojnych, w 2014 roku wzięta do niewoli przez donbaskich separatystów i przekazana władzom rosyjskim. Pod zarzutem zabicia dwóch rosyjskich dziennikarzy spędziła w rosyjskich aresztach i więzieniach dwa lata, gdzie również ogłosiła długotrwałą głodówkę. W październiku 2014 roku zaocznie wybrano ją do ukraińskiego parlamentu z list Batkiwszczyny Julii Tymoszenko. W maju 2015 roku rosyjskie władze wymieniły ją na skazanych na Ukrainie dwóch żołnierzy GRU. Z rąk Petra Poroszenki otrzymała tytuł Bohatera Ukrainy. W 2016 roku została usunięta z partii, z której list dostała się do parlamentu z powodu spotkania z przywódcami separatystów w Mińsku. Sawczenko zaczęła oskarżać władze Ukrainy o niechęć do politycznego rozwiązania konfliktu donbaskiego i celową kontynuację wojny.

Według ukraińskiej prokuratury generalnej, Sawczenko uczestniczyła w przerzucie broni z terenów znajdujących się pod kontrolą donbaskich separatystów, która miała być wykorzystana do ataku na Radę Najwyższą – ukraiński parlament. Agencja UNIAN podała, że w związku z planowaniem przewrotu Sawczenko grozi nawet dożywocie.

Przypomnijmy, że w październiku br. Ołeh Sencow, Ukrainiec odbywający karę więzienia w rosyjskiej kolonii karnej, ogłosił, że kończy głodówkę zaczętą jeszcze w maju tego roku.

Kresy.pl / pravda.com.ua

8 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  • Gaetano
   Gaetano :

   @jaro7 Za to na sugestię telewidzki na to, że z “jarzmem polskim” już sobie poradzili, a z żydami jeszcze nie, skwapliwie przyznała rację. Dla takiej mendy tzw. “wydarzenia” na Wołyniu są przecież “niejednoznaczne”.

 1. Gaetano
  Gaetano :

  Czernieją ręce tego babochłopa i zakapiorki. W każdym razie tej fake-męczenniczce do wyrównania rekordu pewnego neobanderowca, bandyty, co to odsiaduje 20 latek, brakuje jakieś 139 dni. Już oni wiedzą, jak głodować kilka miechów i wyglądać na zdrowego. Wymachiwanie flagą kraju – żartu historii, wielka feta – takie rzeczy tylko w tzw. polskim sejmie.