Nadia Sawczenko wypuszczona z ukraińskiego aresztu [+VIDEO]

W poniedziałek wieczorem sąd w Kijowie podjął decyzję o zwolnieniu z aresztu Nadii Sawczenko i Wołodymyra Rubana, zatrzymanych w związku z podejrzeniem organizowania krwawego zamachu stanu na Ukrainie.

Sąd podjął taką decyzję, ponieważ upłynął termin dotychczasowego środka zapobiegawczego w postaci aresztu, a „nowy nie został wyznaczony”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Sawczenko i Rubana uwolniono już na sali sądowej. „Pokazałam, jak trzeba walczyć za wolność. Życzę wolności każdemu niesprawiedliwie osądzonemu. Nie naruszyłam reguł, nie uciekam za granicę, jak zapewniali prokuratorzy. Nie uciekam za granicę, dlatego, że jestem Bohaterem Ukrainy i dla mnie Ukraina nie jest pustym słowem. Będę walczyć za Ukrainę” – mówiła Sawczenko zaraz po wypuszczeniu na wolność.

Nadija Sawczenko to pilot ukraińskich sił zbrojnych, w 2014 roku wzięta do niewoli przez donbaskich separatystów i przekazana władzom rosyjskim. Pod zarzutem zabicia dwóch rosyjskich dziennikarzy spędziła w rosyjskich aresztach i więzieniach dwa lata. Po jej wypuszczeniu z Rosji z rąk Petra Poroszenki otrzymała tytuł Bohatera Ukrainy. W marcu br. aresztowano ją pod zarzutem uczestnictwa w przerzucie broni z terenów znajdujących się pod kontrolą donbaskich separatystów w celu ataku na Radę Najwyższą – ukraiński parlament. W związku z planowaniem przewrotu Sawczenko groziło nawet dożywocie.

Według ukraińskiej prokuratury Sawczenko pozostawała w zmowie z Wołodymyrem Rubanem, szefem organizacji zajmującej się wymianą jeńców „Korpus Oficerski” oraz (nieżyjącym już) przywódcą separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej Aleksandrem Zacharczenką. Spiskowcy mieli kupować broń u separatystów i przygotowywać się do szeregu zamachów terrorystycznych w centrum Kijowa, w tym na przywódców państwa – prezydenta Poroszenkę, ministra spraw wewnętrznych Awakowa, sekretarza Rady Narodowego Bezpieczeństwa i Obrony Turczynowa i innych.

W komentarzu w mediach społecznościowych ukraiński prokurator generalny Jurij Łucenko napisał, że wypuszczenie Sawczenko i Rubana z aresztu nie oznacza zwolnienia ich z zarzutów karnych. Jego zdaniem zwolnienie przez sąd osób podejrzewanych o terroryzm jest oznaką „ciężkiej choroby” ukraińskiego sądownictwa.

Zdaniem politologa z Uniwersytetu w Ottawie dr Iwana Kaczanowskiego wczorajsza decyzja kijowskiego sądu jest oznaką erozji władzy obecnego prezydenta, zagrożonego przegraną wyborach prezydenckich w przyszłą niedzielę.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / Ukrinform / nv.ua / Unian / zaxid.net

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    jwu :

    Przyznam ,że dobrze wygląda po głodówkach które przeszła, o czym z trwogą trąbiły „nasze” media.A poza tym, zadaję sobie pytanie ,ile jeszcze musi odsiedzieć M.Piskorski (bez wyroku),by pozostać wolnym? I czy w przyszłości ,tym wszystkim odpowiedzialnym za jego areszt będą postawione zarzuty?