Nadija Sawczenko miała przestępcze zamiary – uważa Służba Bezpieczeństwa Ukrainy opierając się na wynikach badania wariografem.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy ujawniła wyniki badania Nadiji Sawczenko za pomocą poligrafu („wykrywacza kłamstw”). Badanie miało na celu sprawdzenie reakcji psychologicznych deputowanej na pytania związane z zarzucanym jej zamiarem dokonania w Kijowie wielkiego zamachu terrorystycznego i zabicia najwyższych urzędników w państwie ukraińskim z prezydentem i premierem na czele.

Jak wynika z komunikatu SBU, badanie potwierdziło „obecność u Sawczenko pozytywnych reakcji psychofizjologicznych, które świadczą m.in. o tym, że Sawczenko omawiała plany siłowego obalenia ładu konstytucyjnego, brała udział w działaniach z obaleniem ładu konstytucyjnego oraz osobiście przygotowywała siłowe obalenie ładu konstytucyjnego”. Śledczy uważają także, że Sawczenko omawiała i przygotowywała plany zbrojnego przejęcia władzy, m.in. zbierając zapasy broni. Plany te miała omawiać z Wołodymyrem Rubanem, Aleksandrem Zacharczenką i A. Timofiejewem.

Według SBU badanie poligrafem zaświadczyło także, że Sawczenko przygotowywała się do dokonania zamachu terrorystycznego w dzielnicy rządowej i budynku Rady Najwyższej. „Przygotowała ona jasny plan zabicia przywódców państwa, umawiała się ze wspólnikami, kto i co ma robić podczas zamachu na przywódców państwa” – napisano w komunikacie SBU.

Jak podaje SBU, Sawczenko zamierzano także zapytać podczas badania, czy „sprzyjała działalności terrorystycznej organizacji DRL”. W przedstawionych wnioskach brak jednak informacji, jakie były reakcje Sawczenko podczas odpowiedzi na to pytanie. Komunikat stwierdza natomiast, że ekspertyzę przerwano przedwcześnie z powodu „świadomego przeciwdziałania Sawczenko w przeprowadzeniu sądowej ekspertyzy psychologicznej”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że od marca br. Nadija Sawczenko przebywa w ukraińskim areszcie. Ukraińska prokuratura zarzuca jej zmowę z Wołodymyrem Rubanem, szefem organizacji zajmującej się wymianą jeńców „Korpus Oficerski” oraz przywódcami donbaskich deparatystów. Spiskowcy mieli kupować broń u separatystów i przygotowywać się do przeprowadzenia szeregu zamachów terrorystycznych w centrum Kijowa, w tym na przywódców państwa – prezydenta Poroszenkę, ministra spraw wewnętrznych Awakowa, sekretarza Rady Narodowego Bezpieczeństwa i Obrony Turczynowa i innych. Celem spisku miało być przejęcie władzy w kraju.

Nadija Sawczenko to pilot ukraińskich sił zbrojnych, w 2014 roku wzięta do niewoli przez donbaskich separatystów i przekazana władzom rosyjskim. Pod zarzutem zabicia dwóch rosyjskich dziennikarzy spędziła w rosyjskich aresztach i więzieniach dwa lata. W październiku 2014 roku zaocznie wybrano ją do ukraińskiego parlamentu z list Batkiwszczyny Julii Tymoszenko. W maju 2015 roku rosyjskie władze wymieniły ją na skazanych na Ukrainie dwóch żołnierzy GRU. Z rąk Petra Poroszenki otrzymała tytuł Bohatera Ukrainy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / SBU
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz