Nadija Sawczenko i ukraińskie władze oskarżają się wzajemnie o zbrodnie największego kalibru.

Prokurator generalny Ukrainy złożył w czwartek w ukraińskim parlamencie wniosek o uchylenie immunitetu deputowanej Nadii Sawczenko. Ukraińska prokuratura podejrzewa ją o udział w spisku, którego celem miało być dokonanie w centrum Kijowa wielkiego zamachu terrorystycznego. Sawczenko ze swojej strony publicznie oświadczyła, że widziała, jak obecny szef ukraińskiego parlamentu Andrij Parubij osobiście zawoził w lutym 2014 roku do Hotelu Ukraina snajperów, którzy dokonali masakry na kijowskim Majdanie. – informuje Ukraińska Prawda.

Jak pisze Ukraińska Prawda, uzasadnienie wniosku prokuratury liczy aż 174 strony. Sawczenko ma teraz 5 dni na wniesienie swoich wyjaśnień, po czym sprawą zajmie się komisja parlamentarna. Po jej decyzji sprawa trafi pod głosowanie Rady Najwyższej – ukraińskiego parlamentu.

Wcześniej prokurator generalny Jurij Łucenko ogłosił z trybuny parlamentu, że śledczy posiadają niezbite dowody, że Sawczenko „osobiście planowała, rekrutowała i wydawała instrukcje jak przeprowadzić zamach terrorystyczny w ścianach parlamentu, niszcząc granatami bojowymi dwie loże. Za pomocą moździeży [planowano – red.] zburzyć kopułę Rady Najwyższej i z karabinów dobijać tych, którzy przeżyją” – mówił Łucenko.

Zarzuty wobec Sawczenko mają najprawdopodobniej związek ze sprawą Wołodymyra Rubana, szefa ukraińskiej organizacji zajmującej się uwalnianiem jeńców z Donbasu, który został aresztowany przez ukraińskie władze w ubiegłym tygodniu pod zarzutem nielegalnego posiadania broni i przygotowywania wielkiego zamachu terrorystycznego w Kijowie, m.in. na prezydenta Petra Poroszenkę i wysokich rangą urzędników państwowych. Sawczenko była wezwana na przesłuchanie w tej sprawie przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy.

Sama Nadija Sawczenko, która wróciła z zagranicy, stawiła się dzisiaj na przesłuchanie w SBU. Przed przesłuchaniem wypowiadając się dla mediów, wysunęła swoje zarzuty wobec obecnych ukraińskich władz.

“Teraz jest ważne, aby wieszać etykietki, obwiniać, że wszędzie jest ręka Kremla. To jest bardzo korzystne dla obecnej władzy. Zbrodnie obecnej władzy zaczęły się na długo przed Rewolucją Godności. Zbrodnie zaczęły się, gdy władza zaczęła stawać się oligarchami, gdy rabowała ludzi, gdy byli razem w Partii Regionów. Zbrodnie obecnej władzy rozpoczęły się na długo przed wszystkimi rewolucjami, które ona sprowokowała i robiła”. – mówiła Sawczenko.

Oskarżając rządzących polityków Sawczenko powiedziała, że osobiście widziała, jak obecny szef parlamentu Andrij Parubij przywiózł do Hotelu Ukraina snajperów, którzy w lutym 2014 roku dokonali masakry na Majdanie. Miała o tym zeznać wcześniej w prokuraturze. „Mówiłam, że widziałam, jak podjeżdżał niebieski samochód, mikrobus i z niego wychodzili ludzie z bronią. Mówiłam, że ci ludzie są w parlamencie. Widziałam, jak Parubij zawoził snajperów do hotelu Ukraina.” – mówiła ukraińska deputowana. Stwierdziła także, że obecny szef prokuratury generalnej Łucenko „po to został prokuratorem generalnym, żeby nigdy nie doszło do śledztwa w sprawie jego zbrodni przeciw ukraińskiemu narodowi”. Według niej zbrodniami władzy były także oddanie Krymu Rosji, wojna w Donbasie i śmierć żołnierzy walczących w wojnie.

CZYTAJ TAKŻE: Dr Kaczanowski dla Kresów.pl: masakra na Majdanie była operacją typu “false flag”

Kresy.pl / Ukraińska Prawda

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. uvara
  uvara :

  Za pomocą moździeży [planowano – red.] zburzyć kopułę Rady Najwyższej i z karabinów dobijać tych, którzy przeżyją” – mówił Łucenko.

  Hahaha, normalnie Hollywood i wszystkie “Olimpy w Ogniu” mogą się schować… oto Łucenko, nowy mistrz gatunku action-political fiction!

  • uvara
   uvara :

   @bob nie wiem czy pamietasz jak wracała z niewoli była witana przez Poroha jako bohaterka narodowa który osobiście wręczał jej najwyższe państwowe odznaczenie, 2 lata bezlitosnej krytyki władz później zostaje nazwana zdrajczynią i konspiratorką, oto jak się uprawia demokrację post-majdanowską, jesteś z nami (u koryta) lub jesteś rosysjkim szpiegiem!