Premier Ukrainy Ołeksij Honczaruk powiedział, że po podpisaniu umów z Gazpromem cena gazu dla Ukraińców nie zostanie podniesiona.

Honczaruk ogłosił w swoim wystąpieniu, że w czasie sezonu grzewczego 2019-2020 ceny gazu dla obywateli Ukrainy nie wzrosną. Honczaruk skomentował w ten sposób osiągniecie porozumienia z Gazpromem w sprawie umów dostaw i tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę, o którym pisaliśmy w sobotę.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak powiedział ukraiński premier taryfa za tranzyt rosyjskiego surowca będzie teraz naliczana według „europejskich reguł” jak napisał w niedzielę portal rosyjskiej telewizji RBK. Dzięki temu według Honczaruka Ukraina nie będzie „zakładnikiem negocjacji dwustronnych” z Rosjanami bo będzie w nich uczestniczył niezależny regulator.

Szef ukraińskiego rządu uznał nawet, że nowe porozumienia w sprawie rosyjskiego gazu dają władzom w Kijowie pewnie możliwości „obniżyć cyfrę płatności za usługi komunalne i ogrzewanie”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Gazprom zawarł w piątek porozumienie z ukraińskim operatorem gazowym Nafothazem. Porozumienie ustala zasady dostaw i tranzytu rosyjskiego gazu w latach 2020-2024. Zakłada ono, że w przyszłym roku Rosjanie dostarczą 65 mld m sześc. gazu zaś w ciągu kolejnych czterech lat będzie to po 40 mld m sześc. rocznie. Tranzytem przez Ukrainę zostanie wysłane na zachód 225 m sześc. gazu.

rbc.ru/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz