Ustalono warunki umowy między Rosją a Ukrainą ws. dostawy gazu – poinformował w sobotę Minister Energii i Ochrony Środowiska Ukrainy, Ołeksij Orżel. W ramach umowy Rosja dostarczy swojemu sąsiadowi w 2020 r. min. 65 mld sześciennych gazu, a w latach 2021-2024 kolejne 40 mld sześciennych każdego roku.

Jak informowaliśmy, w czwartek późnym wieczorem Rosja i Ukraina wstępnie porozumiały się w sprawie nowej umowy dotyczącej tranzytu gazu. W negocjacjach, które trwały ponad 7 godzin, brali też udział m.in. szef rosyjskiego Gazpromu Aleksiej Miller, a także szef ukraińskiego Naftohazu Jurij Witrenko. Szczegóły porozumienia miały zostać doprecyzowane w najbliższych dniach.

Przeczytaj także: Prezydent USA podpisał rekordowy budżet Pentagonu. Zawiera m.in. sankcje na Nord Stream 2

Kontrakt przewiduje dostawę rosyjskiego gazu do Europy przez ukraińskie terytorium. “Umowa obejmuje pięć kolejnych lat, z możliwością przedłużenia do 10” – poinformował Orżel. Rosja ma także zapłacić Ukrainie 2,9 mld dolarów, aby zakończyć trwający od kilku lat spór. W zamian Kijów zrzeknie się wszystkich roszczeń z tytułu zaległych dostaw błękitnego paliwa.

Strona rosyjska już w 2018 r. informowała, że nie zamierza rezygnować z tranzytu gazu przez ukraińskie terytorium. “Nigdy nie podnosiliśmy kwestii rezygnacji z ukraińskiego tranzytu, ale rosyjska baza surowcowa przesuwa się na północ, a w centralnym korytarzu przesyłu gazu po prostu nie będzie zasobów w dotychczasowych wielkościach” – mówił wówczas szef Gazpromu Aleksiej Miller, cytowany przez agencję RIA Nowosti.

W lipcu br. agencja Reuters, powołując się na kilka rosyjskich źródeł, podała natomiast, że Moskwa chce zawrzeć z Kijowem umowę krótkoterminową ws. tranzytu gazu, żeby zyskać czas potrzebny na dokończenie rurociągów omijających Ukrainę.  Umowa miałaby jednak obowiązywać przez rok. „Ukraina chce długoterminowej, 10-letniej umowy. To nie jest dla nas korzystne. Roczna umowa byłaby w porządku, moglibyśmy zbudować swoją siłę i uruchomić wszystkie te „potoki” [tzn. Nord Stream 2 i TurkStream/Turkish Stream – red.]” – informowało jedno ze źródeł cytowane przez Reuters.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zawarcie umowy na takich warunkach oznacza także znaczne zmniejszenie przesyłu błękitnego paliwa przez terytorium Ukrainy. Jak podawał Interfax, w 2016 roku przez Ukrainę popłynęło do Europy 82 mld metrów sześciennych rosyjskiego gazu, a w 2017 roku rekordowe 93,5 mld metrów sześciennych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / unian.netjpost.com

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply