Gazprom nigdy nie zamierzał całkowicie zrezygnować z tranzytu gazu ziemnego przez Ukrainę. – zapewnił we wtorek szef rosyjskiego giganta gazowego Aleksiej Miller.

Według Millera tranzyt gazu przez Ukrainę może zostać utrzymany w rozmiarze 10-15 miliardów metrów sześciennych rocznie, przy czym strona ukraińska musi przedstawić Gazpromowi „ekonomiczną celowość nowego kontraktu”.

Nigdy nie podnosiliśmy kwestii rezygnacji z ukraińskiego tranzytu, ale rosyjska baza surowcowa przesuwa się na północ, a w centralnym korytarzu przesyłu gazu po prostu nie będzie zasobów w dotychczasowych wielkościach. – twierdził Miller cytowany przez agencję RIA Nowosti.

O obniżeniu skali tranzytu gazu przez Ukrainę do 10-15 mld metrów sześciennych szef Gazpromu mówił już w zeszłym tygodniu. Miałoby to się stać po zbudowaniu gazociągów Nord Stream 2 oraz Tureckiego Potoku, które mają ominąć Ukrainę od północy i od południa. Podawane przez Millera ilości gazu miałyby trafiać do państw graniczących od zachodu z Ukrainą.

Jak pisze PAP, wcześniej Rosja sugerowała, że całkowicie może zaprzestać tłoczenia gazu na zachód przez terytorium Ukrainy od 2019 roku.

Mimo obietnic kontynuowania tranzytu gazu podawane przez Millera liczby 10-15 mld metrów sześciennych oznaczałyby wielokrotne zmniejszenie ilości gazu tłoczonego przez Ukrainę. Jak podaje Interfax, w 2016 roku przez Ukrainę popłynęło do Europy 82 mld metrów sześciennych rosyjskiego gazu, a w 2017 roku rekordowe 93,5 mld metrów sześciennych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że także wczoraj kwestia utrzymania tranzytu gazu przez Ukrainę była przedmiotem rozmowy kanclerz Niemiec Angeli Merkel z prezydentem Poroszenką w Berlinie. „Oczywiście bardzo uważnie słuchałam ukraińskich zastrzeżeń i to jest słuszne. Wczoraj podczas telefonicznej rozmowy z rosyjskim prezydentem powiedziałam, że nie może być tak, że z powodu Nord Stream 2 Ukraina praktycznie nie będzie miała żadnego znaczenia jak kraj tranzytowy gazu ziemnego”. – mówiła Merkel na briefingu po spotkaniu przyznając, że kwestia tranzytu ma dla Ukrainy strategiczne znaczenie.

Jak pisaliśmy w ubiegłym roku, według ambasador USA na Ukrainie Marie Yovanovitch z powodu otwarcia drugiej nitki gazociągu Nord Stream 2 Ukraina może tracić corocznie dochody z tranzytu 2,7 mld dolarów rocznie, co stanowi 3% ukraińskiego PKB.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / Interfax / PAP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz