W czwartek po raz pierwszy od siedmiu lat w Kijowie odbędzie się posiedzenie Wspólnej Międzyrządowej Ukraińsko-Węgierskiej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej – podaje ukraiński portal Europejska Prawda powołując się na służbę prasową ukraińskiego MSZ.

Posiedzeniu komisji będą wspólnie przewodniczyć ministrowie spraw zagranicznych Ukrainy i Węgier – Dmytro Kułeba i Peter Szijjarto. „Na początku roku Dmytro Kułeba i Peter Szijjarto zgodzili się wznowić pracę komisji, która nie spotykała się przez prawie siedem lat. Spotkanie zaplanowano na marzec, ale zostało ono przełożone z powodu kryzysu koronawirusowego” – wyjaśniło ukraińskie MSZ.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Podczas spotkania strony zamierzają omówić rozwój handlu i inwestycji między Ukrainą a Węgrami, przedyskutować szereg wspólnych projektów gospodarczych i transportowych, poprawę infrastruktury przygranicznej i transgranicznej, ożywienie współpracy w rolnictwie, a także w dziedzinie energii i ochrony środowiska. Po spotkaniu zaplanowano wspólny briefing obu ministrów.

Jak pisze Europejska Prawda, Wspólna Międzyrządowa Ukraińsko-Węgierska Komisja ds. Współpracy Gospodarczej zbierze się w czwartek po raz czwarty w swojej historii.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy, od 2017 roku Węgry blokują integrację Ukrainy z NATO w związku  uderzającymi w mniejszości narodowe ukraińskimi ustawami – oświatową i językową, utrzymując swoje weto wobec natowskich rozmów z Kijowem na wysokim szczeblu pomimo nacisków Stanów Zjednoczonych. Ta pierwsza ustawa, uchwalona w 2017 r. grozi ukrainizacją szkół mniejszości narodowych na poziomie ponadpoczątkowym. Ukraińska ustawa językowa ustanowiła natomiast zakaz oficjalnego używania w działalności politycznej, administracyjnej, społecznej i gospodarczej języków innych niż ukraińskich. Rząd Viktora Orbana podkreśla, że nie ustąpi tak długo jak władze Ukrainy nie zmienią dyskryminacyjnych przepisów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Upór Budapesztu przyniósł już pierwsze efekty. Ukraiński parlament złagodził już niektóre zapisy oprotestowane przez Węgry, trwają rozmowy dotyczące spełnienia dalszych węgierskich postulatów. Na początku czerwca informowaliśmy, że Ministerstwo Rozwoju Wspólnot i Terytoriów Ukrainy przestawiło projekt nowego podziału administracyjnego kraju. W projekcie zawarto propozycję utworzenia rejonu obejmującego niemal wszystkich Węgrów Zakarpacia, gdzie będą oni stanowić większość. W zamian Węgry nie sprzeciwiły się uznaniu Ukrainy za Partnera Zwiększonych Możliwości NATO.

Kresy.pl / eurointegration.com.ua

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz