W jednym z najbardziej znanych zabytków Zbaraża (obwód tarnopolski na Ukrainie) – XVIII-wiecznym klasztorze oo. bernardynów – znaleziono skarb w postaci 6 kg polskich monet z okresu II RP. – podała w środę agencja Unian powołując się na miejscowe muzeum.

Do odkrycia doszło 2. sierpnia podczas podczas robót ziemnych na dziedzińcu klasztoru. Szklana waza z monetami znajdowała się na głębokości około 1 metra. Wszystkie monety były bite w Polsce w okresie od 1923 do 1939 roku. Ich nominały zaczynają się od 1 grosza a kończą na 1 złotym. Waga skarbu wynosi 6 kilogramów.

Wartość znaleziska mają ocenić eksperci. Po tym, jak monety zbadają naukowcy, trafią one do zasobów Narodowego Muzeum [tzw. zapowidnyka – red.] „Zamky Ternopilla”.

Dominujący nad Zbarażem zespół klasztorny bernardynów został ufundowany w XVII wieku przez księcia Jerzego Zbaraskiego, lecz obecny kształt zawdzięcza odbudowie w XVIII wieku. W 1945 roku bernardyni musieli opuścić klasztor a przyklasztorny kościół zamknięto w 1947 roku. W czasach sowieckich w klasztorze znajdowała się fabryka i magazyn chemikaliów, do doprowadziło do dewastacji zabudowań i wyposażenia. Katolicy odzyskali kościół z częścią klasztoru w 1990 roku, bernardyni wrócili tam rok później.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

PRZECZYTAJ: Dzieje kościoła i klasztoru Ojców Bernardynów w Zbarażu

Kresy.pl / Unian / galas.te.ua
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz