Ołeksandr Hanuszczyn, przewodniczący Rady Obwodu Lwowskiego (polityk o randzie odpowiadającej marszałkowi polskiego województwa) wezwał do ukarania kibiców Śląska Wrocław, którzy na Cmentarzu Obrońców Lwowa uczcili Orlęta Lwowskie rozwijając transparent z patriotycznym hasłem i zapalając race.

Jak podała służba prasowa Rady Obwodu Lwowskiego, Hanuszczyn zwrócił się w poniedziałek do policji, prokuratury, Służby Bezpieczeństwa Ukrainy oraz ukraińskiej straży granicznej z wezwaniem do zareagowania na akcję polskich kibiców, którą nazwał „cynicznym aktem szowinizmu nakierowanym na wzniecanie waśni międzynarodowych”. Powołując się na stronę internetową kibiceslaska.pl, gdzie ukazała się relacja z wyprawy kibiców do Lwowa, uznał, że fani drużyny z Wrocławia „otwarcie znieważyli ukraińską historię i kulturę nazywając Lwów polskim miastem a ukraińskich bojowników za ojczyznę złoczyńcami”.

Zdaniem Hanuszczyna Polacy urządzają „propagandowo-radykalne akcje” na Cmentarzu Obrońców Lwowa (Cmentarzu Orląt) od dawna a ukraińskie organa ścigania na nie nie reagują, co jest zachętą do dokonywania kolejnych takich czynów. W związku z tym „tylko ujawnienie i ukaranie organizatorów takich akcji, a także osób, które im sprzyjają w realizacji swoich zamiarów, może położyć kres wszystkim próbom destabilizowania sytuacji we Lwowie i ogólnie na Ukrainie” – uważa szef lwowskiej rady obwodowej.

CZYTAJ TAKŻE: Żąda usunięcia lwów z Cmentarza Orląt, bryluje na polskich salonach – Ołeksandr Hanuszczyn [+FOTO]

Hanuszczyn twierdzi, że w akcji na Cmentarzu Orląt da się zauważyć „jawny brak szacunku do ukraińskiego społeczeństwa” oraz „szczególne zuchwalstwo i wyjątkowy cynizm”, co odpowiada znamionom przestępstwa chuligaństwa określonym w ukraińskim kodeksie karnym.

„Niezakłócona możliwość przeprowadzania prowokacji na terenach obwodu lwowskiego przez przedstawicieli szowinistycznych polskich organizacji podważa autorytet organów władzy państwowej Ukrainy i rodzi uczucie braku obrony u ludzi” – twierdzi szef rady obwodu lwowskiego.

Hanuszczyn w swoim oświadczeniu wezwał wymienione ukraińskie służby do ustalenia personaliów kibiców, którzy brali udział w akcji i rozważenie objęcia ich zakazem wjazdu na Ukrainę.

Jak pisze portal Zaxid.net, Hanuszczyn wyraził również nadzieję, że kibice zostaną pociągnięci do odpowiedzialności przez polski wymiar ścigania.

CZYTAJ TAKŻE: Wybudował pomnik “ofiar polskich okupantów”, chce budować wspólną przyszłość z Polską

Jak pisaliśmy w piątek, kibice Śląska Wrocław ze Stowarzyszenia Wielki Śląsk udali się w przedostatni weekend do Mościsk i Lwowa z darami dla polskich szkół. Na termin wyjazdu celowo wybrali setną rocznicę początku walk o Lwów i odzyskania niepodległości. Odwiedzili także Cmentarz Obrońców Lwowa, gdzie na tle katakumb rozwinęli transparenty z hasłem „ORLĘTA LWOWSKIE, 100 LAT TO HASŁO POLSKĄ ODWAGĘ ROZSŁAWIA, ŚLĄSK SKŁADA HOŁD DLA LWOWA, DUCHOWEGO MIASTA WROCŁAWIA”. Powyżej powieszono transparent w biało-czerwonych barwach z nazwą wrocławskiego klubu. Całość rozświetliło kilkadziesiąt rac. Kibicom, których było 12, udało się wejść na cmentarz przez tylną bramę, unikając ochrony obiektu. Dyrekcja Cmentarza Łyczakowskiego, obejmującego również Cmentarz Obrońców Lwowa, nie zgłosiła sprawy na policję uznając, że nie doszło do złamania prawa.

CZYTAJ TAKŻE: Wjatrowycz oburzony postawą kibiców Śląska na Cmentarzu Orląt. „To Lwów a nie Polska”

Kresy.pl / oblrada.lviv.ua / zaxid.net

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. muniek1982
  muniek1982 :

  Jebać upa i pedała banderę i co boli was upadlińskie podmioty prawda LWÓW wiecznie polskie miasto i żadne wasze kłamstwa i fałszowanie historii tego ie zmieni nie zapomni aj ie że to polscy panowie sprowadzili was na te ziemię jako parobków i niewolników bo takie dzikie plemię jak wy tylko do wideł u polskiego lub ruskiego Pana się nadawało. I teraz was boli że każda ulica budynek czy studzienka kanalizacyjna nosi polskie znaki i historię. Wy byliście jesteście i zawsze będziecie parobkami u polskiego ruskiego niemieckiego ale zawsze u swojego Pana. Bo wy nie jesteście narodem tylko zagrają faszystów a wasi przodkowie to tchurze i mordercy.

 2. jaro7
  jaro7 :

  @Antysejsmita Bez problemu,bo właśnie to banderowskie scierwo jest często przyjmowane na pisowskich “salonach”(jaka władza takie salony).Więc jego przyjaciele z PiS(choćby Gosiewska) lub renegaci pokroju Romaszewska mogą zadziałać.

 3. vader213
  vader213 :

  Przepraszam pana Petra Poroszenkę, pana Igora Isajewa, pana Andrzeja Deszczycę i pana Piotra Tymę oraz pozostałych członków narodu ukraińskiego, a także naród litewski, za ich publiczne znieważenie w internecie z powodu przynależności narodowej a także za publiczne nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, publiczne nawoływanie do przestępstwa na ich szkodę i publiczne pochwalanie przestępstwa. Przepraszam również panią Marię Przełomiec i panią Róże Thun za publiczne nawoływanie do popełnienia przestępstwa na ich szkodę. Zwracam uwagę i ostrzegam wszystkich, iż tego rodzaju zachowania są niezgodne z polskim prawem.