We Lwowie zatrzymano dwóch mieszkańców Donbasu, którzy zbezcześcili miejsce pochówku Polaków na Cmentarzu Łyczakowskim. Nu murze poniżej Kaplicy Obrońców Lwowa farbą napisano „Za Stepana Banderę”.

Jak podaje lwowska policja, w czwartek późnym popołudniem patrol policyjny zauważył w pobliżu Cmentarza Łyczakowskiego trzy podejrzanie zachowujące się osoby. Później weszły one na teren cmentarza. Funkcjonariusze stracili ich z oczu. Wezwali posiłki i postanowili sprawdzić, co dzieje się na cmentarzu.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

4161.49 PLN    (18.91%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Przy arkadach z pochówkami polskich żołnierzy zauważyli te osoby, gdy dokonywały aktu wandalizmu, a dokładniej wykonywania napisów o prowokacyjnej treści” – czytamy w komunikacie lwowskiej policji.

Chodziło o Cmentarz Obrońców Lwowa, nazywany też Cmentarzem Orląt Lwowskich. W centralnej części, obok schodów prowadzących na poziom kaplicy, czarną farbą zrobiono napis „Za Stepana Banderę” (nieukończony). Innymi farbami namazano też pasy w barwach czerwono-czarnej flagi banderowskiej oraz żółto-niebieskiej flagi Ukrainy. W przypadku tej drugiej, kolory są odwrócone. Powyżej zaczęto też robić drugi, bliżej nieokreślony napis.

Na miejscu zatrzymano dwóch sprawców. Trzeci zdołał zbiec. Zatrzymani pochodzą z Donbasu, to mieszkańcy obwodu odeskiego w wieku 43 i 49 lat. Na miejscu zabezpieczono puszki z farbami w sprayu.

Informacje na temat aktu wandalizmu na Cmentarzu Orląt Lwowskich podano też, w dość lakonicznej formie, na portalu Lwowskiej Rady Miejskiej. Powołano się na dyrektora Muzeum „Cmentarz Łyczakowski”, Mychajło Nahaja.

Czytaj także: Na Ukrainie wandale zniszczyli polski cmentarz [+FOTO]

Pravda.com.ua / city-adm.lviv.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz