We Wszystkich Świętych na lwowskich cmentarzach zapłoną światełka pamięci

W piątek, w Uroczystość Wszystkich Świętych, wolontariusze zapalą ponad 30 tys. zniczy na nekropoliach we Lwowie, w ramach akcji Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego.

To już 14. edycja akcji „Światełko pamięci”. W jej ramach od paru tygodni trwała zbiórka zniczy, które w Uroczystość Wszystkich Świętych zapłoną na grobach we Lwowie i innych polskich cmentarzach na ziemi lwowskiej. Akcję organizują wspólnie Konsulat Generalny RP we Lwowie, Polskie Radio Lwów oraz TVP Rzeszów, w tym Polacy ze Lwowa oraz resort kultury. Znicze 1 listopada br. zapłoną na Cmentarzach Łyczakowskim i Janowskim we Lwowie, w tym na Cmentarzu Obrońców Lwowa, zwanym też Cmentarzem Orląt Lwowskich.

– Nie ma polskiej organizacji we Lwowie, która nie włączyłaby się w tę akcję – powiedziała w rozmowie z RIRM konsul generalna we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz. Dodała, że uczestniczą w niej m.in. szkoły, harcerze i seniorzy. – Na każde miejsce pochówku przewidziany jest znicz, a do tego dołączają znicze, które przywożone są siłami społecznymi z Polski.

 

Znicze rozstawiane są nie tylko na Cmentarzu Łyczakowskim, lecz również na innych lwowskich nekropoliach. Jak poinformowano, płoną na wszystkich grobach niezależnie od narodowości i wyznania pochowanych w nich osób.

Konsul dodała, że ponieważ znicze są w barwach biało-czerwonych, na grobach ukraińskich wolontariusze starają się zapalać znicze tylko w jednym kolorze. Dzwonkiewicz twierdzi, że nie spotykają się w tej kwestii z niechęcią. – Wręcz przeciwnie: władze lokalne nam sprzyjają. Akcja cieszy się dużym zainteresowaniem i może nie będzie nadużyciem, jeżeli powiem, że mieszkańcy Lwowa z takim podziwem patrzą na tę naszą aktywność.

Przeczytaj: Polscy dyplomaci ze Lwowa złożyli wieńce przy grobach członków OUN-UPA [+FOTO/+VIDEO]

Czytaj również: Przedstawiciele RP złożyli wieniec przy grobach członków OUN-UPA. MSZ: to nie podważa negatywnego stosunku do ich gloryfikacji na Ukrainie

Zdaniem polskiej dyplomatki, jest to zarazem „zobowiązanie moralne” z polskiej strony. Przypomniała, że każdy powinien mieć świadomość, że w czasach sowieckich lwowskie nekropolie często były niszczone i celowo zaniedbywane.

„(…) wydaje mi się, że ta skala, odruch serca wynika z tego, że wiemy, jaka była historia i chcemy pokazać, że nie godzimy się na pewne barbarzyńskie zwyczaje i że cywilizacja zachodnia dba o godne upamiętnienie osób, które odeszły, a którym tak wiele zawdzięczamy” – oświadczyła konsul Dzwonkiewicz.

W piątek po południu na Cmentarzu Łyczakowskim odprawiona zostanie Msza święta, a tuż po niej odbędzie się modlitwa pojednania ukraińsko-polskiego.

Akcję „Światełko pamięci” zainicjowali dziennikarze Polskiego Radia Lwów. Na początku dotyczyła głównie Cmentarza Łyczakowskiego i stanowiącego jego autonomiczną część Cmentarza Orląt Lwowskich. Od 2010 r. znicze palą się także na Cmentarzu Janowskim. Ogólnie, na Ukrainie nie ma tradycji stawiania zniczy na grobach, choć około 2005 roku częściej pojawiają się zapalone lampki.

Cmentarz Łyczakowski to jedna z najstarszych nekropolii w Europie, założona w 1786 roku, na której spoczywa wielu znanych Polaków, jak na przykład Maria Konopnicka, Gabriela Zapolska, Stefan Banach czy Artur Grottger. Jego autonomiczną częścią jest Cmentarz Obrońców Lwowa, zwany też Cmentarzem Orląt. Spoczywa tam prawie trzy tysiące żołnierzy poległych w walkach z Ukraińcami oraz w czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Po II wojnie światowej cmentarz został zdewastowany, po renowacjach ponownie otwarto go w 2005 roku.

Oprócz Cmentarza Łyczakowskiego polskie groby znajdują się na Cmentarzu Janowskim, założonym w 1883 roku (spoczywa tam m.in. św. abp Józef Bilczewski, rzymskokatolicki metropolita lwowski) oraz wielu innych mniejszych nekropoliach.

W ubiegłym roku po raz trzeci organizowana była akcja „Światełko dla Lwowa”, w ramach której 1 listopada na polskich grobach m.in. na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie i na cmentarzu w Mościskach zapalane są przywiezione z Polski znicze. Niestety, jak informowaliśmy, strona ukraińska blokowała przewiezienie na Ukrainę zniczy na polskie groby w Mościskach i na Cmentarz Orląt Lwowskich. Ponadto, w 2018 r. akcja „Światełko pamięci dla cmentarza Łyczakowskiego” została skrócona ze względu na oficjalne obchody stulecia antypolskiej Zachodnio-Ukraińskiej Republiki Ludowej.

RIRM / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply