Rosyjski sąd zabronił fundacjom Aleksieja Nawalnego publikowania w internecie wyników antykorupcyjnych dochodzeń oraz organizacji zgromadzeń. Dzień wcześniej prokuratura zawiesiła działalność “Sztabów Nawalnego”.

Jak podała we wtorek agencja Interfax, Moskiewski Sąd Miejski na wniosek prokuratury wydał fundacjom związanym z uwięzionym opozycjonistą Aleksiejem Nawalnym – Fundacji Walki z Korupcją (FBK) i Fundacji Obrony Praw Obywateli (FZPG) – zakaz korzystania z mediów, zamieszczania materiałów w internecie, organizowania wieców i demonstracji oraz udziału w wyborach. Fundacje mają też zakaz korzystania ze środków na kontach bankowych, z pewnymi wyjątkami, m.in. takimi jak płacenie podatków lub wynagrodzeń. Informację taką przekazał Interfaxowi przedstawiciel prawny obu fundacji, adwokat Iwan Pawłow.

Wcześniej we wtorek informowano, że sąd na wniosek prokuratury zastosował wobec FBK i FZPG środki zabezpieczające w związku z wnioskiem o uznanie tych organizacji za ekstremistyczne.

Iwan Pawłow zapowiedział, że decyzja sądu zostanie zaskarżona.

W poniedziałek okazało się, że moskiewska prokuratura zawiesiła działalność ruchu “Sztaby Nawalnego” i zwróciła się do Moskiewskiego Sądu Miejskiego o zawieszenie działalności FBK i FZPG do czasu rozpatrzenia sprawy o uznaniu je za ekstremistyczne (co będzie równoznaczne z zakazem ich działalności).

Aleksiej Nawalny założył Fundację Walki z Korupcją w 2011 roku. Publikowała ona na swojej stronie internetowej i w mediach społecznościowych rezultaty swoich dochodzeń antykorupcyjnych, wymierzonych często w najwyższych rosyjskich urzędników. Mimo iż FBK deklarowała, że nie przyjmuje wpłat z zagranicy ani od osób anonimowych, w 2019 roku rosyjskie władze uznały ją za „zagranicznego agenta”. Fundacja Obrony Praw Obywateli to nowe wcielenie FBK po tym, jak latem 2020 roku Nawalny ogłosił zakończenie działalności FBK z powodu działań komorniczych. “Sztaby Nawalnego” to ruch powstały na bazie regionalnych sztabów wyborczych opozycjonisty powołanych przed wyborami prezydenckimi w 2018 roku (Nawalnego wykluczono z udziału w tych wyborach).

Kresy.pl / intefax.ru

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply