Prokuratura w Moskwie złożyła wniosek do sądu o uznanie za “organizacje ekstremistyczne” trzech organizacji powiązanych z Aleksiejem Nawalnym.

Jak podała w poniedziałek agencja TASS, do Moskiewskiego Sądu Miejskiego wpłynął wniosek moskiewskiej prokuratury o uznanie za “organizacje ekstremistyczne” Fundacji Walki z Korupcją (FBK), Fundacji Obrony Praw Obywateli (FZPG) oraz “Sztabów Nawalnego”. Wszystkie trzy organizacje są powiązane z odbywającym karę pozbawienia wolności opozycjonistą Aleksiejem Nawalnym.

W Prokuraturze Generalnej FR przekazano TASS, że organizacje te zajmują się tworzeniem warunków do “destabilizacji sytuacji społecznej i politycznej” a “faktycznym celem” ich działania jest “stworzenie warunków do zmiany podstaw ustroju konstytucyjnego”, w tym przy wykorzystaniu scenariusza “kolorowej rewolucji”. Ponadto mają one wykonywać na terenie Rosji działania “niepożądanych” organizacji zagranicznych i międzynarodowych.

W razie uznania za organizacje ekstremistyczne, działalność FBK, FZPG i “Sztabów Nawalnego” będzie w Rosji zakazana.

Aleksiej Nawalny założył Fundację Walki z Korupcją w 2011 roku. Publikowała ona na swojej stronie internetowej i w mediach społecznościowych rezultaty swoich dochodzeń antykorupcyjnych, wymierzonych często w najwyższych rosyjskich urzędników. Mimo iż FBK deklarowała, że nie przyjmuje wpłat z zagranicy ani od osób anoninowych, w 2019 roku rosyjskie władze uznały ją za “zagranicznego agenta”. Fundacja Obrony Praw Obywateli to nowe wcielenie FBK po tym, jak latem 2020 roku Nawalny ogłosił zakończenie działalności FBK z powodu działań komorniczych.

Czołowy krytyk Kremla Aleksiej Nawalny wrócił w styczniu do Moskwy z Berlina, gdzie był leczony po otruciu chemicznym środkiem bojowym „Nowiczok”. Na lotnisku Szeremietiewo podczas kontroli paszportowej został zatrzymany. Decyzją sądu umieszczono go w areszcie na 30 dni.

Już po aresztowaniu Nawalnego jego współpracownicy opublikowali materiał wideo, w którym opozycjonista zarzucił Władimirowi Putinowi, że za pieniądze z łapówek wystawił na brzegu Morza Czarnego pałac kosztujący 1,5 mld dolarów. W ciągu 3 dni nagranie zyskało na YouTube ponad 58 mln wyświetleń, stając się najpopularniejszym rosyjskim materiałem w tym serwisie.

2 lutego sąd zadecydował o odwieszeniu jego wyroku, w efekcie czego Nawalny trafił do Kolonii Karnej nr 2 w Pokrowie w obwodzie włodzimierskim.

Kresy.pl / tass.ru

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply