Ministerstwo Spraw Zagranicznych określiło jako persona non grata jednego z pracowników rosyjskiej ambasady.

Informację o decyzji władz Ukrainy podała w poniedziałek agencja informacyjna UNIAN. Ukraiński MSZ przesłał do ambasady Rosji w Kijowie notę, że jeden z jej radców powinien opuścić kraj gospodarza w ciągu 72 godzin. Wysłanie noty potwierdził przedstawiciel resortu Ołeh Nikolenko.

Wcześniej ukraiński wiceminister spraw zagranicznych Jewhen Jenin podał, że wydalonym rosyjskim dyplomatą ma być radca o nazwisku Czernikow.

Krok ukraińskiego rządu jest retorsją za decyzję rosyjskich władz o wydaleniu konsula Ukrainy z placówki w Peterburgu Ołeksandra Sosoniuka. Został on 16 kwietnia zatrzymany przez agentów Federalnej Służby Bezpieczeństwa. Służba twierdziła, że Sosoniuk starał się pozyskiwać tajne informacje z baz danych rosyjskich organów ścigania, co zostało zakwalifikowane jako złamanie zasad służby dyplomatycznej. Władze Rosji zadecydowały o wydaleniu Sosoniuka, co wywołało oficjalny protest w Kijowie.

Do wydarzenia doszło w momencie napięcia między Rosją i Ukrainą w kontekście mobilizacji rosyjskich wojsk w okolicach Donbasu.

Jak informowaliśmy, Rosja zamierza od przyszłego tygodnia na pół roku zamknąć Cieśninę Kerczeńską, łączącą Morze Czarne i Azowskie, dla okrętów wojennych innych krajów, głównie ukraińskich. MSZ Ukrainy stanowczo protestuje i wzywa do międzynarodowej presji na Moskwę.

unian.net/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply