Wykorzystywanie starych schematów zimnej wojny świadczy o braku strategicznej wizji – stwierdziła rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa odnosząc się do Strategii Bezpieczeństwa Narodowego Polski.

W środę rosyjska agencja TASS opublikowała wywiad z Lechem Wałęsą, w którym został on spytany m.in. o podpisaną niedawno przez Andrzeja Dudę Strategię Bezpieczeństwa Narodowego RP, w której Rosja jest wymieniona jako główne zagrożenie. Były prezydent RP skrytykował jej autorów mówiąc, że „oni nie myślą do przodu. Nie mają pomysłów. Chcą coś budować na starych fundamentach”. Słowa te zacytowała i pochwaliła w mediach społecznościowych rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

„Absolutnie celnie powiedziane! Wykorzystywanie starych schematów z czasów zimnej wojny świadczy o braku strategicznej wizji” – napisała Zacharowa.

Wywiad Lecha Wałęsy dla TASS odbił się sporym echem w polskich i rosyjskich mediach nie tylko z powodu jego krytyki polskiej strategii bezpieczeństwa. Były prezydent opowiedział się też za powrotem do zakupów przez Polskę rosyjskiego gazu ziemnego, który jego zdaniem jest tańszy niż amerykański gaz LNG. „Po co kupować drożej, jeśli zamiast tego można zwiększyć pensje. Ale z uwagi na fakt, że nie możemy się porozumieć, nie ufamy sobie nawzajem, ratujemy się, jak możemy i kupujemy w USA” – mówił Wałęsa.

CZYTAJ TAKŻE: PGNiG: sprowadzamy z USA gaz o ponad 20 proc. tańszy niż ze wschodu

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Były prezydent opowiedział się za normalizacją stosunków Polski z Rosją. „Większość Polaków chce zmian” – przekonywał. „Jesteśmy bliżej Moskwy niż Waszyngtonu” – dodawał zaznaczając, że to Władimir Putin powinien zaprosić Polskę do rozmów, ponieważ „zawsze większy występuje z propozycją, a nie odwrotnie”.

Wałęsa dostrzegł dobre i złe rzeczy w stosunkach Polski z Rosją. „Armia radziecka (…) wyzwoliła Polskę. I za to wieczna chwała dla żołnierzy. Ale jednocześnie narzucono nam system, którego nie chcieliśmy, który zrobił wiele złych rzeczy, nasi bohaterowie narodowi zostali zabici” – mówił były prezydent w wywiadzie. Jego zdaniem powinno się oddzielić „heroizm radzieckiej armii” od zniewolenia, które nastąpiło później. „Wtedy będzie szacunek, cześć, bo jest ku temu powód, a z drugiej strony musi być rozliczenie za niewolę”. – dodawał.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / tass.ru

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz