Projekt ustawy złożony w Dumie Państwowej zakłada, że za niepożądane w Rosji będzie można uznać nie tylko pozarządowe organizacje międzynarodowe i zagraniczne.

„Dzisiaj wraz z kolegami przedstawiliśmy ważną inicjatywę, która pozwoli uznać za niepożądane w Rosji organizacje, których założycielami lub uczestnikami są zagraniczne organy rządowe” – napisał na Telegramie jeden z autorów projektu, szef parlamentarnej komisji do zbadania faktów ingerencji obcych państw w wewnętrzne sprawy Rosji, Wasilij Piskariow. Wśród autorów projektu są także Jewgienij Rawieńko, Maria Butina, Andriej Ługowoj, Jana Lantratowa.

Projekt zakłada nowelizację w zapisach kilku ustaw, kodeksie karnym oraz kodeksie wykroczeń administracyjnych. Zmiany mają objąć także międzynarodowe organizacje, których członkami są państwa, ale tylko takie, do których nie należy sama Rosja, jak zrelacjonowała w poniedziałek agencja informacyjna Interfax.

Konieczność nowelizacji Piskariow tłumaczył tym, że obowiązujące rosyjskie ustawodawstwo nie pozwala na uznanie za niepożądane działalności organizacji zagranicznych i międzynarodowych, których założycielami lub uczestnikami są organy rządowe obcych państw. Do tej pory za podmiot niepożądany mogła być uznana wyłącznie organizacja pozarządowa.

“Komisja [do zbadania faktów ingerencji obcych państw w wewnętrzne sprawy Rosji] dysponuje materiałami dotyczącymi udziału takich struktur w działaniach stwarzających zagrożenie dla bezpieczeństwa naszego kraju. W szczególności mówimy o nakładaniu sankcji, blokowaniu projektów inwestycyjnych, szkoleniu agentów wpływu, ingerencji w wybory, podżeganiu do nienawiści narodowej i wiele więcej” – twierdził Piskariow.

Ustawa o organizacjach niepożądanych została przyjęta w Rosji w 2015 roku. Za takie uznaje się organizacje “stanowiące zagrożenie dla ładu konstytucyjnego, obronności i bezpieczeństwa” Rosji. Organizacje niepożądane nie mają prawa do działalności na terytorium państwa rosyjskiego. Organizacjom takim można blokować rachunki bankowe a ich pracownikom grozi zakaz wjazdu do Rosji. Za łamanie zakazu działalności grożą kary finansowe, a w przypadku recydywy – do 6 lat więzienia.

Czytaj także: Rosyjska prokuratura uznała Światowy Kongres Ukraińców za zagrożenie dla Rosji

interfax.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply