Prokuratura Generalna Federacji Rosyjskiej podjęła decyzję o wpisaniu Światowego Kongresu Ukraińców na listę organizacji „niepożądanych” w Rosji. Uznano, że ŚKU stanowi zagrożenie dla porządku konstytucyjnego i bezpieczeństwa Rosji.

Komunikat o decyzji Prokuratury Generalnej ukazał się w czwartek na jej stronie internetowej. „Ustalono, że działalność danej organizacji stanowi zagrożenie dla podstaw systemu konstytucyjnego i bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej” – stwierdzono. Jak napisano, decyzję podjęto na podstawie analizy materiałów uzyskanych 11. lipca.

Informacja o decyzji prokuratury została przekazana rosyjskiemu ministerstwu sprawiedliwości w celu wciągnięcia Światowego Kongresu Ukraińców na listę zagranicznych i międzynarodowych organizacji pozarządowych, których działalność jest niepożądana na terytorium Federacji Rosyjskiej.

Ustawa o organizacjach niepożądanych została przyjęta w Rosji w 2015 roku. Za takie uznaje się organizacje „stanowiące zagrożenie dla ładu konstytucyjnego, obronności i bezpieczeństwa” Rosji. Organizacje niepożądane nie mają prawa do działalności na terytorium państwa rosyjskiego. Organizacjom takim można blokować rachunki bankowe a ich pracownikom grozi zakaz wjazdu do Rosji. Za łamanie zakazu działalności grożą kary finansowe, a w przypadku recydywy – do 6 lat więzienia.

W czerwcu br. na rosyjskiej liście organizacji niepożądanych było 16 podmiotów, w tym The National Endowment for Democracy (NDI), OSI Assistance Foundation i Open Society Foundation (fundacja założona przez George’a Sorosa).

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że Światowy Kongres Ukraińców to ukraińska organizacja emigracyjna koordynująca działalność diaspory ukraińskiej na całym świecie. Powstała w listopadzie 1967 w w Stanach Zjednoczonych jako Światowy Kongres Wolnych Ukraińców (zmiana nazwy nastąpiła w 1991 roku). Współpracuje z organizacjami ukraińskimi z ponad 30 krajów, w tym ze Związkiem Ukraińców w Polsce, który jest członkiem ŚKU. Jak pisaliśmy, podczas 11. zjazdu Światowego Kongresu Ukraińców w listopadzie ub. roku na nowego przewodniczącego organizacji wybrano Ukraińca z Kanady Paula Groda. Jego pierwszym zastępcą został Stefan Romaniw, który pełni jednocześnie funkcje przywódcy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (banderowskiej). W zjeździe brało udział 248 delegatów z 26 krajów, w tym troje uczestników z Polski: prezes ZUwP Piotr Tyma, wiceprezes Andrzej Komar oraz przewodnicząca oddziału ZUwP w Przemyślu Maria Tucka.

Wpisanie ŚKU na rosyjską „czarną listę” zostało już skrytykowane przez ukraińskie MSZ. W wydanym oświadczeniu stwierdzono, że jest to dowód „niezmienności represyjnej polityki Federacji Rosyjskiej nakierowanej na likwidację organizacji społecznych ukraińskiej mniejszości na terytorium Rosji”. Zdaniem strony ukraińskiej społeczność międzynarodowa powinna zareagować na ten krok, który nazwano „zuchwałym naruszeniem fundamentalnych praw człowieka”.

Kresy.pl / genproc.gov.ru / minjust.ru / depo.ua / tsn.ua / TASS
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz