Lider OUN-Bandery wiceprzewodniczącym Światowego Kongresu Ukraińców

Podczas 11. zjazdu Światowego Kongresu Ukraińców na nowego przewodniczącego organizacji wybrano Ukraińca z Kanady Paula Groda. Jego pierwszym zastępcą będzie Stefan Romaniw, który pełni jednocześnie funkcje przywódcy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (banderowskiej).

Jak informuje pismo Związku Ukraińców w Polsce „Nasze Słowo”, zjazd Światowego Kongresu Ukraińców (ŚKU) odbył się w dniach 26-27 listopada w Kijowie. Udział w nim wzięło 248 delegatów z 26 krajów, w tym troje uczestników z Polski: prezes ZUwP Piotr Tyma, wiceprezes Andrzej Komar oraz przewodnicząca oddziału ZUwP w Przemyślu Maria Tucka. Oprócz wyboru władz debatowano m.in. o tym jak wzmocnić ukraińską państwowość.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Światowy Kongres Ukraińców to ukraińska organizacja emigracyjna koordynująca działalność diaspory ukraińskiej na całym świecie. Powstała w listopadzie 1967 w w Stanach Zjednoczonych jako Światowy Kongres Wolnych Ukraińców (zmiana nazwy nastąpiła w 1991 roku). Współpracuje z organizacjami ukraińskimi z ponad 30 krajów, w tym ze Związkiem Ukraińców w Polsce.

Nowy pierwszy wiceprzewodniczący ŚKU Stefan Romaniw od 2009 roku pełni funkcję przywódcy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (banderowskiej), formacji założonej w 1940 roku przez Stepana Banderę, odpowiedzialnej za ludobójstwo ludności polskiej na Kresach dokonanej przez jej zbrojne ramię Ukraińską Powstańczą Armię (UPA). Po zakończeniu II wojny światowej władze OUN-B przeniosły się na emigrację.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Banderowcy wzywają do oporu i pogromu wroga wewnętrznego

W kwietniu 2018 roku XIV Wielki Zbór OUN-B po raz kolejny wybrał Romaniwa liderem tej organizacji. Jak pisaliśmy wcześniej, na zjeździe współczesnych banderowców przyjęto wówczas także dokument programowy pt. „Nasza wizja”, w którym nazwano Polskę „odwiecznym przeciwnikiem państwa ukraińskiego”.

Członek ŚKU, Związek Ukraińców w Polsce, w roku 2018 otrzymał ze środków polskiego MSWiA ponad 2,2 mln zł, dużo więcej niż poprzednio. Ponad 600 tys. zł wyasygnowano na ukraińskojęzyczne media i audycje w Polsce, m.in. 430 tys. zł na ukraiński tygodnik „Nasze Słowo”.

Nasze-slowo.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz