Nowa kanapka sieci Burger King w Polsce, Goudomor, wywołała krytykę m.in. ze strony szefa Związku Ukraińców w Polsce. Ukraińcy twierdzą, że nazwa kojarzy im się z Wielkim Głodem, Hołodomorem/Gołodomorem, czyli głodzeniem chłopów m.in. na Ukrainie.

Sieć Burger King zaczęła w ubiegłym tygodniu sprzedawać swoją nową kanapkę, o nazwie „Goudomor”. Towarzyszyła temu akcja promocyjna. Nazwa w założeniu nawiązywała do dodatkowej porcji sera Gouda w kanapce. Wywołała jednak oburzenie wśród żyjących w Polsce Ukraińców. Dla nich nazwa kanapki kojarzyła się z Wielkim Głodem na Ukrainie w latach 1932-1933, określanego tam jako „Hołodomor” / „Gołodomor”. Według historyków sztucznie sprowokowany przez komunistyczne władze ZSRR głód spowodował śmierć milionów ludzi.

Nazwę kanapki skrytykował w tym tygodniu Mirosław Skórka, Prezes Związku Ukraińców w Polsce powiedział, że nazwa jest więcej niż niefortunna. Nazwał ją „odrażającą”.

 

– W mojej ocenie proponowana nazwa jest więcej niż niefortunna. Jest odrażająca. Kojarzy się jednoznacznie z Hołodomorem, czyli sztucznym głodem w Ukrainie, który prawie 50 krajów uznało za ludobójstwo – powiedział szef Związku Ukraińców, cytowany przez portal Goniec.pl. Według niego, „podczas Hołodomoru komuniści zabili głodem od 3,5 do 8 mln ludzi w Ukrainie, w sposób planowany i przemyślany”. Dodał, że „jedynym słowem, na którym można by wybudować jakąś analogię jest Holocaust”.

– Osobom, które nie mają pojęcia o historii, ta nazwa nie będzie przypominać nic. Natomiast osobom, które mają minimalną wiedzę, nazwa będzie od razu przywoływać na myśl jedną z największych zbrodni w dziejach – twierdził Skórka. Według niego, sieć Burger King bardzo sobie w ten sposób zaszkodziła. – Albo jest to objaw głupoty, albo braku wiedzy, albo braku empatii wobec ludzi, którzy zostali doświadczeni przez tę tragedię – powiedział szef ZUwP. Zapowiedział też, że jego organizacja przyjrzy się sprawie i może wystąpić o zmianę nazwy. – Nie sądziłem, że ta kampania ruszy w takiej formie, ale skoro tak się stało, trzeba będzie podjąć jakieś środki. 

Zaznaczmy, że w czwartek na oficjalnej, polskiej stronie sieci Burger King nie było już wzmianki o kanapce „Goudomor”. Wyniki wyszukiwania w internecie kierowały do strony, które jest pusta. Kanapki nie ma też w oficjalnym menu.

Sprawę opisują także media na Ukrainie. Wśród nich jest serwis „Istoryczna Prawda”, który podkreśla, że burgery Goudomor zostały już usunięte z menu Burger Kinga w Polsce. Portal zaznacza, że nastąpiło to „po fali krytyki”.

W roku 1929 władze Związku Radzieckiego rozpoczęły politykę przymusowej kolektywizacji to jest włączania chłopskich gospodarstw w skład kołchozów, formalnie mających być autonomicznymi spółdzielniami, które w praktyce stały się częścią upaństwowionej gospodarki ZSRR. W ramach tego systemu kierownictwo polityczne wdrożyło brutalną eksploatację chłopów poprzez odbieranie im całej nadwyżki produkcji, a potem odbieranie nawet zasobów zboża niezbędnych dla przeżycia i zasiewów. Zabierane płody rolne, przede wszystkim zboże, władze radzieckie sprzedawały za granicę by pozyskać kapitał na realizację forsownego uprzemysłowienia kraju. W efekcie takiej polityki w rolniczych regionach Związku Radzieckiego doszło do zachwiania cyklu produkcyjnego w uprawach, spadku produkcji i klęski głosu.

Przeczytaj: Działacze Razem twierdzą, że „Wielki Głód” w ZSRR został wywołany przez nacjonalizm jego kierownictwa

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Objęła ona nie tylko Ukrainę, ale i rozległe obszary rosyjskiego Nadwołża, Kubania, Syberii Zachodniej i Kazachstanu. Głód dotknął łącznie prawie 70 mln ludzi mieszkających na terenie obejmującym około 1,5 mln kilometrów kwadratowych. Zginąć mogło nawet 7 mln ludzi z tego najwięcej w Ukraińskiej SRR – 3,5 mln, 1,3, mln na terenie Kazachskiej ASRR, 1 mln na Kubaniu i w północnym Kaukazie, 400 tys. na Nadwołżu, 1 mln na innych obszarach ZSRR. Największą liczbę ofiar odnotowano na Ukrainie, ale proporcjonalnie najwięcej mieszkańców w stosunku do liczby całej ludności zginęło w Kazachstanie.

W historiografii ukraińskiej i polityce historycznej władz Ukrainy, „Wielki Głód” czasów stalinowskich opisuje się w budzący kontrowersję sposób, jako zaplanowanie ludobójstwo wymierzone w naród ukraiński, marginalizując ogólnozwiązkową skalę tragedii. Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy uznało w 2010 r. polityk władz stalinowskich z lat 30 XX wieku względem chłopów za zbrodnię przeciwko ludzkości.

Czytaj także: Senat upamiętnił rocznicę Wielkiego Głodu na Ukrainie

Goniec.pl / istpravda.com.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply