Rosyjska szczepionka na COVID-19, której opracowanie niedawno hucznie ogłoszono, wchodzi dopiero w trzecią fazę badań klinicznych. Jednocześnie rosyjskie władze twierdzą, że szczepionka już wchodzi do obrotu.

W środę Interfax podał, że moskiewscy specjaliści wraz ze swoimi kolegami z Narodowego Centrum Badawczego Epidemiologii i Mikrobiologii im. Gamalei rozpoczynają w Moskwie “porejestracyjne” badania szczepionki na koronawirusa. Mer Moskwy Siergiej Sobianin napisał, że w testach może wziąć udział około 40 tys. ludzi, którzy zgłoszą się do testów poprzez stronę internetową rosyjskiej stolicy. Jednocześnie, jak twierdzi Sobianin, szczepionka trafi do obrotu.

“To trzecia faza badań i ważne, aby odbywała się równolegle z wprowadzeniem leku do publicznego obrotu” – napisał Sobianin na swojej stronie. Mer Moskwy podał, że uczestnicy badań będą znajdować się pod stałą opieką lekarzy przez 6 miesięcy. “Lekarze będą monitorować ich stan zdrowia za pomocą technologii telemedycznych. Stworzyliśmy również specjalną aplikację mobilną z dziennikiem samoobserwacji. Niektórzy uczestnicy badań otrzymają elektroniczne bransoletki do pomiaru ciśnienia krwi i temperatury ciała” – napisał Sobianin dodając, że preparat pomyślnie przeszedł już dwie fazy badań.

Tymczasem w czwartek minister zdrowia Rosji Michaił Muraszko oświadczył, że szczepionka, której nadano nazwę Sputnik V, zaczyna być przekazywana do szpitali. „Dziś mamy porządną broń – to szczepionka, a teraz ona już zaczyna wchodzić do publicznego obrotu, w tym na stronie mera Moskwy rozpoczęto zapisy na badania kliniczne trzeciej fazy. Weźmie w niej udział prawie 40 tys. osób” – powiedział Muraszko cytowany przez Interfax.

Jak pisaliśmy, Władimir Putin informował na początku sierpnia br., że w Rosji zarejestrowano pierwszą na świecie szczepionkę na COVID-19. Jednak jak podawało wówczas RMF FM, rosyjska szczepionka nie przeszła trzeciej fazy badań, która z reguły trwa kilka miesięcy i obejmuje dużą populację. W związku z tym wielu naukowców podchodziło sceptycznie do rosyjskiego preparatu.

Kirił Dmitrijew, dyrektor Rosyjskiego Funduszu Inwestycji Bezpośrednich, oświadczył ostatnio, że 20 krajów zwróciło się już do Rosji w kwestii zakupu miliarda sztuk szczepionek na koronawirusa. Zakupem miałyby być zainteresowane m.in. państwa Ameryki Łacińskiej, Bliskiego Wschodu i Azji. Pośród krajów zainteresowanych zakupem szczepionki nie znalazły się państwa europejskie, które podchodzą sceptycznie do rosyjskich deklaracji dotyczących odkrycia skutecznej szczepionki na COVID-19.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak podawał portal Wirtualna Polska, dopiero trzecia faza badań klinicznych przeprowadzana na dziesiątkach tysięcy osób pozwala ocenić, czy szczepionka faktycznie zapewnia ochronę. Wcześniejsze dwie fazy służą do oceny bezpieczeństwa i odpowiedzi immunologicznej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / Interfax / wp.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply