Rosyjskie władze zapowiadają wznowienie produkcji samochodów Moskwicz

Francuski koncern samochodowy Renault postanowił wycofać się z Rosji sprzedając swoje udziały państwu za symbolicznego rubla. Rosyjskie władze zapowiadają, że w odkupionych zakładach wznowią produkcję samochodów pod marką Moskwicz.

Jak podała w poniedziałek agencja Reutera, firma Renault ma sprzedać swój większościowy pakiet udziałów w rosyjskim producencie samochodów Awtowaz. Nabywcą akcji, podobno za symbolicznego rubla, ma być państwowy Centralny Instytut Badań i Rozwoju Motoryzacji i Silników (NAMI). Renault zostawił sobie jednak opcję powrotu – ma prawo odkupić swoje akcje w ciągu sześciu lat.

Burmistrz Moskwy Siergiej Sobianin zapowiedział, że aby zachować tysiące miejsc pracy, w fabryce Renault w Moskwie zostanie wznowiona produkcja samochodów pod radziecką marką Moskwicz. Właśnie te auta były produkowane w tej fabryce w czasach Związku Radzieckiego. Od 1998 roku Renault produkował w niej samochody marki Logan, Duster i Sandero.

Agencja Tass podaje, że Awtowaz uzyskał też zgodę Francuzów na kontynuowanie produkcji samochodów Renault Duster pod marką Łady. Miałoby odbywać się to w zakładach w Toljatti w obwodzie samarskim.

Renault zostało zmuszone do wycofania się z Rosji w wyniku problemów logistycznych (niedobór komponentów wywołany sankcjami) oraz presji międzynarodowej. Firma zatrudniała w Rosji 45 tys. pracowników, rocznie z jej taśm zjeżdżało tam 180 tysięcy samochodów.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraiński bojowy wóz piechoty rozjechał Moskwicza. Dwie osoby zostały ciężko ranne [+FOTO]

Kresy.pl / reuters.com / tass.ru

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz