Wartość ukraińskiego eksportu w marcu br. spadła o prawie 60% w porównaniu z poprzednim miesiącem – wynika z danych ukraińskiego urzędu statystycznego.

Jak poinformował w poniedziałek ukraiński portal Ekonomiczna Prawda, powołując się na dane ukraińskiego urzędu statystycznego (Derżstatu), rosyjska inwazja spowodowała prawie 60-procentowy spadek ukraińskiego eksportu w ciągu miesiąca.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5959 PLN    (27.08%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

W marcu br. wartość ukraińskiego eksportu wyniosła 2,7 mld dolarów i była niższa o 57,9% w porównaniu z lutym tego roku. Jeszcze bardziej spadł import na Ukrainę – o 75,8%, do wartości 1,75 mld dolarów.

W ujęciu rok do roku eksport z Ukrainy zmniejszył się w marcu o 49,5%, a import o 70,7%.

Paradoksalnie dane kwartalne nie pokazują żadnych spadków. Wynika to z tego, że w styczniu i lutym ubiegłego roku handel międzynarodowy znacznie zahamowała pandemia, czego nie obserwowano w tym roku. Tak więc w pierwszym kwartale 2022 roku eksport towarów przez Ukrainę wzrósł o 2,9% do 14,1 mld dolarów rok do roku, a import wyniósł 14,13 mld dolarów, czyli był mniejszy o 5,6% niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W marcu br. największy udział w ukraińskim eksporcie miały produkty mineralne (20,1% całości eksportu), produkty pochodzenia roślinnego, głównie zboża (18,8%) oraz metale żelazne (13,4%).

Jak podawaliśmy, szacuje się, że tegoroczny spadek PKB Ukrainy sięgnie 40–50%.

Rosyjska blokada ukraińskich portów na Morzu Czarnym sprawia, że Ukraina nie może bezpośrednio eksportować drogą morską swoich towarów.

Jak informowaliśmy, Ukraiński Związek Przemysłowców i Przedsiębiorców (USPP) uważa, że Ukrainie potrzebna jest pomoc organizacji międzynarodowych w celu utworzenia specjalnego korytarza dla wywozu zboża, zablokowanego przez Rosjan w ukraińskich portach. Związek podkreślał, że na początku maja w ukraińskich portach znajdowało się 4,5 mln ton zboża, którego nie sposób wywieźć z powodu blokady miast portowych przez Rosjan. Zaznaczono, że produkty ukraińskiego sektora rolno-przemysłowego eksportowane są wyłącznie transportem samochodowym i kolejowym w kierunku zachodnim, gdzie przepustowość jest zbyt mała.

Kresy.pl / epravda.com.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz