Prezydent Rosji Władimir Putin pojedzie do Izraela na obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.

Premier Izraela Binjamin Netanjahu przebywający z roboczą wizytą w Rosji spotkał się w czwartek w Soczi z Władimirem Putinem. W trakcie rozmowy z Netanjahu Putin wspomniał, że prezydent Izraela zaprosił go do Izraela na obchody rocznicy wyzwolenia obozu w Oświęcimiu i Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. „Proszę przekazać panu prezydentowi, że z wielką przyjemnością przyjadę do Izraela.” – powiedział Putin cytowany przez służbę prasową Kremla. Rosyjski prezydent wyraził też życzenie, by o ile to możliwe, podczas wizyty doszło do odsłonięcia pomnika bohaterów blokady Leningradu.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Netanjahu zapewnił Putina, że odsłonięcie pomnika poświęconemu blokadzie Leningradu odbędzie się jednocześnie z izraelskimi obchodami rocznicy wyzwolenia obozu w Oświęcimiu. „Nigdy nie zapomnimy o ogromnym wkładzie narodu rosyjskiego i armii rosyjskiej w pokonanie faszystowskich Niemiec. Zawsze podkreślam to przy każdej okazji, w każdym miejscu i jest to słuszne, bo to prawda” – mówił premier Izraela.

Wcześniej w czwartek Netanjahu spotkał się z ministrem obrony Rosji Siergiejem Szojgu. Rozmowa miała w szczególności dotyczyć aktywności izraelskiego lotnictwa, która stanowi zagrożenie dla rosyjskich wojsk stacjonujących w Syrii.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że w styczniu 2020 r. Instytut Yad Vashem organizuje obchody 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu w Auschwitz. W izraelskich obchodach wyzwolenia położonego w Polsce obozu mieliby wziąć udział najważniejsi światowi przywódcy, w tym prezydent USA, prezydent Francji, kanclerz Niemiec, premier Kanady i premier Wielkiej Brytanii. Początkowo prasa w Izraelu podawała, że data izraelskich obchodów koliduje z uroczystościami, które odbędą się w Oświęcimiu 27. stycznia. Doniesieniom tym zaprzeczyła ambasada RP w Izraelu podając na Twitterze, że „organizowana przez Yad Vashem konferencja z udziałem gości zagranicznych odbędzie się 23 stycznia 2020 w Jerozolimie”. Yad Vashem zaprosiło na swoje uroczystości również prezydenta Andrzeja Dudę.

Kresy.pl / kremlin.ru / timesofisrael.com

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz